Które towary są tańsze w Polsce, a które w UK? Zobacz porównanie

Fot. Getty

Polska jest jednym z dziesięciu najtańszych państw w całej Europie i jednym trzech najtańszych krajów UE. Które produkty bardziej opłaca się kupić w Polsce, a które jednak w UK?

- Advertisement -

Według niedawno opublikowanych analiz Eurostatu za rok 2020, Polska okazuje się jednym z najtańszych państw w Unii Europejskiej oraz jednym z tańszych państw w całej Europie. Z kolei ogólnie rzecz biorąc, Wielka Brytania należy do państw najdroższych w Europie. Czy wszystko bardziej opłaca się kupować w PL niż w UK?

 

Ceny w Polsce i w UK

Dane Eurostatu pokazują, że biorąc pod uwagę ogół produktów dostępnych na rynku, w Polsce w 2020 roku ceny były aż o 45,2 proc. niższe od średnich cen w całej Unii Europejskiej. Dla podrównania, ceny w Wielkiej Brytanii okazały się wyższe od średnich cen unijnych o 23 proc. Oznacza to, że na Wyspach jest generalnie znacznie drożej niż nad Wisłą – jednak rekompensuje to znacząca różnica w wysokości zarobków. Co jest najtańsze w Polsce? Czy są towary, których ceny niższe są mimo wszystko w UK?

W Polsce najtańsze są produkty żywnościowe. Polska okazuje się najbardziej opłacalnym miejscem w całej Europie pod względem cen nabiału. W stosunku do średnich unijnych cen mleka czy sera, w Polsce ceny nabiału są niższe o 32,1 proc. Tanio w Polsce można również kupić mięso. Ceny mięsa są nad Wisłą niższe o 39,3 proc. w stosunku do średniej unijnej. Biorąc pod uwagę całą Europę, tańsze mięso można kupić jedynie w Turcji. Opłacalne jest kupować w Polsce również ryby oraz owoce i warzywa.

W Polsce tanie są również samochody. Jak podaje „Business Insider”, Polska jest najtańsza w UE i w całej Europie pod względem średnich cen samochodów. W stosunku do cen unijnych, w naszej ojczyźnie auta są tańsze o 19,8 proc. Innymi towarami, które opłaca się kupić właśnie Polsce są akcesoria związane z wyposażeniem wnętrz.

Czy jest coś, co taniej można kupić w Wielkiej Brytanii niż w Polsce? Okazuje się, że tak. W UK taniej niż w Polsce można kupić ubrania. Różnica w średnich cenach nie jest duża, ponieważ wynosi 0,2 proc., jednak należy wziąć pod uwagę również fakt, że w Polsce zarobki są znacznie gorsze niż w UK – a mimo wszystko ubrania są nad Wisłą droższe niż na Wyspach.

Teksty tygodnia

Jak pachnie w Birmingham? Pół roku strajku śmieciarzy

Pół roku strajku śmieciarzy w Birmingham boleśnie obnaża problemy, jakie są codziennością w Wielkiej Brytanii i, na co dzień, sprytnie ukrywają się pod płaszczykiem zgrabnej narracji.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Partia Pracy ogranicza wykup mieszkań komunalnych. Koniec marzeń tysięcy rodzin?

Obecnie Partia Pracy niemal niezauważenie przepycha przepisy, które sprawią, że wykup mieszkania będzie znacząco utrudniony. W efekcie lokale zamiast trafić do mieszkańców, pozostają w rękach władz lokalnych.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Nowe przepisy universal credit wykluczą wielu chorych?

Organizacje charytatywne alarmują, że planowane cięcia w ramach zasiłku Universal Credit poważnie uderzą w osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem rząd jeszcze niedawno zapewniał, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie