Linia lotnicza musi zapłacić 65 000 EUR odszkodowania pasażerowi, który został oblany gorącą herbatą podczas lotu

Fot. Getty

Pasażer, który podczas lotu został oblany gorącą herbatą przez jednego z członków załogi samolotu, wywalczył odszkodowanie w wysokości 65 tys. euro. Decyzja o zadośćuczynieniu została podjęta przez sąd w Dublinie.

- Advertisement -

Nastoletni pasażer został poparzony herbatą podczas lotu z Irlandii do Stambułu. Przed sądem w Dublinie chłopiec wraz ze swoją matką wywalczyli wysokie odszkodowanie.

 

Pasażer oblany gorącą herbatą wywalczył odszkodowanie

W 2017 roku 13-letni wówczas Emre K. leciał z Irlandii do Turcji samolotem linii Turkish Airlines. Niestety podczas lotu doszło do wypadku z udziałem chłopca i jednego z członków załogi samolotu. Siedzący w swoim fotelu chłopiec trzymał w ręku kubek z gorącą herbatą. Gdy pracownik linii lotniczej przechodząc wzdłuż samolotu mijał chłopca nieopatrznie wytrącił mu herbatę z ręki. W konsekwencji gorący napój wylał się prosto na nogi chłopca.

Cztery lata później, matka 17-letniego już Emre złożyła w sądzie w Dublinie pozew przeciw Turkish Airlines. Kobieta domagała się odszkodowania, dowodząc, że jej syn doznał dotkliwych poparzeń na nodze. Poparzenia te nie był poważne, ale miały pozostawić sporą trwałą bliznę na nodze chłopca.

Linie lotnicze zgodziły się wypłacić odszkodowanie. Przed dublińskim sądem matka oraz Turkish Airlines doszli do ugody i obie strony zgodziły się na ostateczną kwotę odszkodowania od linii lotniczych – w wysokości 65 tys. euro.

Jak przypomina portal fly4free, linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za wszelkie urazy pasażerów, do których dojdzie podczas lotu – wyjątek stanowi sytuacja, gdy linia lotnicza dowiedzie, że wypadek zdarzył się z winy pasażera. Odpowiedzialność linii lotniczych została w 2019 roku przypieczętowana wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

>>> TWÓJ LOT ZOSTAŁ ODWOŁANY LUB OPÓŹNIONY? >>> DOMAGAJ SIĘ ODSZKODOWANIA! KLIKNIJ TUTAJ! <<<

 

Jeśli Twój lot został odwołany lub opóźniony pamiętaj, że masz prawo ubiegać się o odszkodowanie.

Prawo do odszkodowania za lot odwołany

Jeżeli Twój odwołany lot kwalifikuje się do odszkodowania, to wysokość rekompensaty będzie zależała od trzech czynników:

  • dystansu
  • czy lot odbywa się na terenie UE, czy wykracza częściowo lub całkowicie poza UE
  • czasu opóźnienia – jeżeli zgodzisz się na alternatywny lot.

W przypadku, gdy nie zgodzisz się na lot alternatywny, możesz liczyć na odszkodowanie w wysokości:

  • 250 euro – w przypadku lotów do 1,5 tys. km
  • 400 euro – w przypadku lotów wewnątrz UE na odległość większą niż 1,5 tys. km
  • 400 euro – w przypadku lotów innych niż wewnątrz UE na odległość 1,5-3,5 tys. km
  • 600 euro – w przypadku lotów innych niż wewnątrz UE na odległość powyżej 3,5 tys. km.

Gdy jednak zgodzisz się na lot alternatywny, a przewoźnik nie zaproponuje Ci klasy wyższej niż tak, którą wykupiłeś, to wysokość odszkodowania będzie zależna nie tylko od długości i umiejscowienia trasy, ale też od tego, o ile czasu później znajdziesz się na lotnisku docelowym – czytamy w poradniku AirHelp.

Teksty tygodnia

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom od ponad roku

Wzrost składek na ubezpieczenie społeczne i rachunków sprawił, że inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do najwyższego poziomu od ponad roku.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie