Francja otworzyła granice z Wielką Brytanią. Przejazd jest możliwy pod jednym warunkiem

Po długich rozmowach Francja zgodziła się przywrócić częściowo możliwość wjazdu na swoje terytorium z Wielkiej Brytanii. Postawiła jednak jeden warunek, którym jest negatywny wynik testu na obecność Covid-19 uzyskany w ciągu 72 godzin przed przejazdem przez granicę.

Rządy Francji i Wielkiej Brytanii zgodziły się przywrócić przejazd przez kanał La Manche, jednak pod jednym warunkiem, którym jest okazanie negatywnego testu na koronawirusa. Aby umożliwić kierowcom wyjazd z Wysp żołnierze pomagają w przeprowadzaniu testów w Kent w specjalnie przygotowywanych punktach pobrań.

Granica z Francją otwarta

W wyniku zamknięcia w niedzielę granicy z Francją, tysiące kierowców – głównie samochodów dostawczych – utknęło w gigantycznym korku w Kent, w którym spędzili dwa dni. Dopiero we wtorek wieczorem rządy Francji i Wielkiej Brytanii osiągnęły porozumienie, które poskutkowało otwarciem granicy o północy z wtorku na środę.

Zgoda na przekroczenie granicy dotyczy obywateli Francji i pozostałych państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także ich współmałżonków, dzieci oraz osób odbywających niezbędne podróże, m.in. personelu medycznego zaangażowanego w walkę z pandemią, kierowców zajmujących się międzynarodowym transportem towarów, kierowców autobusów, pociągów oraz załóg kutrów rybackich. Wszystkich będzie dotyczył warunek okazania negatywnego wyniku testu na Covid-19, uzyskanego w ciągu ostatnich 72 godzin.

Co w przypadku pozytywnego testu?

Jeśli osoby, które będą chciały wjechać do Francji z Wysp, uzyskają pozytywny wynik testu na koronawirusa, będą musiały odizolować się na 10 dni, a zakwaterowanie na ten czas zapewnią im brytyjskie władze. Podobnie będzie w przypadku kierowców próbujących dostać się na terytorium Wysp, wtedy za zakwaterowanie na terenie Francji będzie odpowiedzialny francuski rząd.

Blokada innych krajów

Mimo tego, że Francja zdecydowała się otworzyć granice dla podróżnych z Wysp, inne kraje, które w niedzielę postanowiły zablokować ruch lotniczy z Wielkiej Brytanii, nadal go nie przywróciły. W ten sposób ponad 50 krajów, włączając Włochy, Polskę, Niemcy, podtrzymują swój zakaz dla przyjezdnych z UK.

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie