Francja otworzyła granice z Wielką Brytanią. Przejazd jest możliwy pod jednym warunkiem

Po długich rozmowach Francja zgodziła się przywrócić częściowo możliwość wjazdu na swoje terytorium z Wielkiej Brytanii. Postawiła jednak jeden warunek, którym jest negatywny wynik testu na obecność Covid-19 uzyskany w ciągu 72 godzin przed przejazdem przez granicę.

Rządy Francji i Wielkiej Brytanii zgodziły się przywrócić przejazd przez kanał La Manche, jednak pod jednym warunkiem, którym jest okazanie negatywnego testu na koronawirusa. Aby umożliwić kierowcom wyjazd z Wysp żołnierze pomagają w przeprowadzaniu testów w Kent w specjalnie przygotowywanych punktach pobrań.

Granica z Francją otwarta

W wyniku zamknięcia w niedzielę granicy z Francją, tysiące kierowców – głównie samochodów dostawczych – utknęło w gigantycznym korku w Kent, w którym spędzili dwa dni. Dopiero we wtorek wieczorem rządy Francji i Wielkiej Brytanii osiągnęły porozumienie, które poskutkowało otwarciem granicy o północy z wtorku na środę.

Zgoda na przekroczenie granicy dotyczy obywateli Francji i pozostałych państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także ich współmałżonków, dzieci oraz osób odbywających niezbędne podróże, m.in. personelu medycznego zaangażowanego w walkę z pandemią, kierowców zajmujących się międzynarodowym transportem towarów, kierowców autobusów, pociągów oraz załóg kutrów rybackich. Wszystkich będzie dotyczył warunek okazania negatywnego wyniku testu na Covid-19, uzyskanego w ciągu ostatnich 72 godzin.

Co w przypadku pozytywnego testu?

Jeśli osoby, które będą chciały wjechać do Francji z Wysp, uzyskają pozytywny wynik testu na koronawirusa, będą musiały odizolować się na 10 dni, a zakwaterowanie na ten czas zapewnią im brytyjskie władze. Podobnie będzie w przypadku kierowców próbujących dostać się na terytorium Wysp, wtedy za zakwaterowanie na terenie Francji będzie odpowiedzialny francuski rząd.

Blokada innych krajów

Mimo tego, że Francja zdecydowała się otworzyć granice dla podróżnych z Wysp, inne kraje, które w niedzielę postanowiły zablokować ruch lotniczy z Wielkiej Brytanii, nadal go nie przywróciły. W ten sposób ponad 50 krajów, włączając Włochy, Polskę, Niemcy, podtrzymują swój zakaz dla przyjezdnych z UK.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W Anglii i Walii odnotowano wzrost przestępczości o 10% w ciągu ostatniego roku

Diana Johnson, minister ds. przestępczości, policji i straży pożarnej, powiedziała, że ​​„zbyt wiele centrów miast zostało zdziesiątkowanych przez rekordowe poziomy kradzieży sklepowych, a społeczności zostały wstrząśnięte rosnącym poziomem przestępstw z użyciem noży, kradzieży i rozbojów”. - Tak nie może być dalej - deklaruje minister Johnson.

Współczynnik dzietności w Anglii i Walii spadł do najniższego poziomu od… 1938!

Dane z ONS pokazują, że całkowity współczynnik dzietności – średnia liczba dzieci, jaką kobieta rodzi w swoim życiu – wyniósł 1,44 dziecka na kobietę w 2023 roku. Stanowi to najniższy wynik od czasu rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w tym zakresie w... 1938 roku!

Rząd UK kontynuuje walkę z paleniem papierosów – czego będą dotyczyć nowe zakazy?

Brytyjskie władze kontynuują swoją walkę z jednym z największych zabójców w Wielkiej Brytanii i najczęstszej przyczyny raka na Wyspach. Rząd przedstawił plany zakazu palenia poza szkołami i szpitalami, a także ograniczenia w handlu, marketingu oraz opakowaniach e-papierosów.

Najzdrowiej odżywiają się emeryci, a nastolatkowie są niewolnikami cukru

Według badań przeprowadzonych w Holandii, osoby powyżej 65. roku życia odżywiają się najzdrowiej. A nastolatkowie najmniej zdrowo...

Europa nie głosowałaby na Trumpa

Z przeprowadzonego przez YouGov sondażu wynika, że większość Brytyjczyków...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie