Powrót do Polski a uznanie kwalifikacji zawodowych uzyskanych w Wielkiej Brytanii. Zobacz listę zawodów i dokumentów uwzględnionych w polskim prawie

Fot. Getty

Myślisz o powrocie do Polski, ale zastanawiasz się, czy kwalifikacje zawodowe, które zdobyłeś w Wielkiej Brytanii, będą ważne w ojczyźnie? Zobacz, na jakich zasadach i w jakich zawodach można uzyskać uznanie kwalifikacji zawodowych.

Obecnie brytyjskie kwalifikacje zawodowe potwierdzane są na podstawie przepisów unijnych, które obejmują kraje członkowskie UE, a także kraje EOG oraz Szwajcarię. Jakie przepisy obowiązywać będą po Brexicie, tego jak dotąd nie wiadomo. Dlatego dobrze jest zadbać o uzyskanie potwierdzenia zdobytych kwalifikacji już teraz – być może uda się jeszcze zrobić to przed końcem 31 stycznia lub przynajmniej do końca okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia 2020 roku.

Zobacz koniecznie: Co Brytyjczycy robią w pracy, gdy… udają, że pracują? Zobacz listę 10 najbardziej popularnych „rozpraszaczy”

Zawody i inne kwalifikacje zostały podzielone na tzw. regulowane i nieregulowane. „Jeżeli dany zawód jest w Polsce regulowany osoba, która uzyskała kwalifikacje w innym państwie członkowskim potrzebuje ich oficjalnego uznania, którego dokonują właściwe organy przyjmującego państwa członkowskiego [w przypadku powrotu chodziłoby o Polskę – przyp. red.]” – czytamy na powroty.gov.pl.

Zawody regulowane będą to zatem zawody wymagające szczególnych kwalifikacji oraz dokumentów potwierdzających takie kwalifikacje (przykładowym takim zawodem jest pielęgniarstwo). Należy pamiętać, że każde państwo samodzielnie określa, które zawody uznaje za regulowane – listę zawodów uznawanych w Polsce znajdziesz w linku: Zawody regulowane w Polsce.

Czytaj także: Powrót do Polski: „Choć rozsądek woła ‘zostań’, to serce podpowiada ‘wracaj’”. Zobacz, co skłoniło Polaka do reemigracji

Kwalifikacje zdobyte za granicą w zakresie zawodów regulowanych należy w Polsce udowodnić w określonej dla danego zawodu jednostce administracji panstwowej. Szczegółowe informacje oraz listę dokumentów, które będziesz musiał przedstawić urzędnikom znajdziesz w linku: Lista dokumentów – zawody regulowane w PL.

Z kolei w przypadku zawodów nieregulowanych nie otrzymamy żadnego oficjalnego urzędowego potwierdzenia i uznania. O zatrudnieniu osoby z doświadczeniem i wykształceniem zagranicznym w zawodzie nieregulowanym w Polsce decyduje jedynie pracodawca – to on zadecyduje o uznaniu, czy brytyjskie doświadczenie, a także ukończone kursy, szkolenia czy też studia, są wystarczające na dane stanowisko pracy, czy może nie są dla niego wystarczające. Przykładem zawodu nieregulowanego w Polsce jest obecnie nauczyciel.

Więcej informacji znajdziesz na polskich stronach rządowych.

 

>> POBIERZ PORADNIK DLA OSÓB WRACAJĄCYCH DO POLSKI <<

Teksty tygodnia

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie