Kurs funta spada, widmo twardego Brexitu w ten piątek nie zostało jeszcze wykluczone

Brytyjska waluta rozpoczęła ten tydzień na słabej pozycji – jej wartość w poniedziałek wynosiła 1,16 euro, 1,30 dolara i 4,98 złotego. Słaba pozycja funta związana jest z niewyeliminowaniem zagrożenia twardego Brexitu 12 kwietnia, dopóki Unia Europejska nie odniesie się pozytywnie do prośby Theresy May związanej z dalszym opóźnieniem terminu wyjścia z UE.

Sytuacja związana z Brexitem jest głównym czynnikiem, który ma wpływ na wartość funta już od dawna, a obecny kryzys sprawia, że funt brytyjski traci na wartości wobec głównych walut, jak również do złotówki.

- Advertisement -

Pod koniec ubiegłego tygodnia Theresa May napisała list do Donalda Tuska z prośbą o dalsze opóźnienie Brexitu do 30 czerwca, jednak dopóki Unia nie wyrazi na to zgody, w ten piątek – 12 kwietnia – może dojść do wyjścia z UE bez umowy.

Theresa May ostrzegła w oficjalnym oświadczeniu: „Brexit wymyka nam się z rąk” i „rośnie ryzyko jego odwołania”

 

 

 

Sytuacja zagrożenia twardym Brexitem wywiera presję na szterlinga, który w poniedziałek rano był wart 1,16 euro, 1,30 dolara i 4,98 złotego, co jest kursem poniżej średniej. Jak twierdzą analitycy finansowi – obecnie funt znajduje się „w stanie ciągłych zmian”, co nie wpływa pozytywnie na stosunek inwestorów.

Niestety sytuacji brytyjskiej waluty nie polepsza także brak pozytywnej perspektywy na przyszłość w kwestii porozumienia między Partią Konserwatywną a laburzystami, jak również w brytyjskim parlamencie, gdzie wypracowanie jakiegokolwiek planu na dalsze działania związane z Brexitem staje się mało prawdopodobne.

„Potrzebny jest kompromis z obu stron” – Theresa May w specjalnym nagraniu wyjaśniła powody rozpoczęcia rozmów ws. Brexitu z Partią Pracy [wideo]

Teksty tygodnia

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie