Funt przebija psychologiczną barierę 5 złotych – analitycy prognozują kolejne wzrosty

Aż dwa lata zajęło funtowi szterlingowi "przebicie" psychologicznej granicy pięciu złotych – zawdzięcza to jednak nie tyle sile brytyjskiej gospodarki, ale słabości polskiej waluty.

Jeszcze w grudniu 2015 roku kurs brytyjskiej waluty wobec polskiej złotówki sięgał nawet 5.70. Niestety, później było już tylko gorzej, a na kiepskiej kondycji funta zaczęły odbijać się czynniki zarówno politycznej, jak i ekonomiczne. Decyzja w referendum brexitowym, a następnie negocjacje z Brukselą i późniejsze odrzucenie wypracowanej oferty w Izbie Gmin sprawiły, że przyszłość brytyjskiego rynku stała się niepewna, a widmo "twardego" wyjścia ze struktur unijnych – realniejsze.

Laburzyści zapowiadają poparcie dla drugiego referendum ws. Brexitu, aby uniknąć wyjścia z UE bez umowy

Jednak w ostatnim czasie dynamika relacji GBP-PLN zaczęła się zmieniać. Pomimo kolejnych politycznych zawirowań sytuacja funta może nie jest najlepsza, ale przynajmniej stabilna – widać to w przypadku kursu zarówno w stosunku do EUR, jak i USD. Z kolei polska waluta słabła przez cały styczeń – w stosunku do euro straciła prawie 9 groszy. Biorąc pod uwagę tę sytuację scenariusz, w którym zostanie przebita bariera pięciu złotych wydawał się całkiem realistyczny i rzeczywiście – wczoraj, o godzinie 9:30 dobił do pięciu złotych.

 – Dla obserwatorów reakcja kursu funta może być zaskakująca. Kolejny raz funt rośnie w sytuacji gdy głosowanie w Izbie Gmin jest przesuwane. To może oznaczać jedno, najgorsze scenariusze Brexitowe już są dawno przez rynki i inwestorów zdyskontowane. Przełamanie poziom 5 złotych może oznaczać wzrosty kursu funta nawet do poziomu 5 złotych i 11 groszy – komentował Dawid Augustyn z specjalistycznego portalu FXMag.

 

 

Polak został zwolniony z pracy po nieudanym teście narkotykowym, przed którym zjadł chleb z Aldiego

Patrząc na ostatnie notowania w parze GBP-PLN widać, że brytyjska waluta idzie ciągle w górę. W ciągu ostatnich 24 godzin kurs średni FOREX wzrósł z 4.9973 do 5.0212. Jakie są długoterminowe prognozy w tym temacie? Według analityków z amerykańskiego banku do "twardego" Brexitu nie dojdzie (jest na to zaledwie 15% szans), a funt w tym roku będzie rósł w stosunku do wszystkich głównych walut.

– Wzrost wartości GBP byłby wspierany prawdopodobnie przez ponowne zwiększenie zaangażowanie w aktywa z Wysp Brytyjskich przez globalnych inwestorów, gdy tylko oddalimy się od najmniej korzystnego rozwiązania – przytacza notatkę GS Daniel Kostecki z portalu Comparic.pl.

 

Teksty tygodnia

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie