Biała księga: Oto główne punkty Brexitu przedstawione na 98 stronach długo wyczekiwanego dokumentu

Długo wyczekiwany 98-stronicowy dokument zwany białą księgą został w czwartek 12 lipca przedstawiony Izbie Gmin przez ministra ds. Brexitu, Dominica Raaba. Zostały w nim przedstawione szczegółowo założenia przyszłej relacji z Unią Europejską.

12 lipca Dominic Raab – nowy minister ds. Brexitu, który zastąpił na tym stanowisku Davida Davisa, który podał się do dymisji – przedstawił Izbie Gmin tzw. białą księgę, w której wyszczególniono warunki przyszłej współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po Brexicie.

- Advertisement -

 

 

W 98-stonicowym dokumencie wyszczególniono najważniejsze obszary przyszłych relacji, czyli:

– szeroką współpracę z UE na gruncie ekonomicznym, której zadaniem będzie przyszły dobrobyt i minimalizacja zakłóceń w handlu między Wielką Brytanią i UE

– rezygnacja z prawa swobodnego przepływu osób i zastąpienie go nowym systemem imigracyjnym, w którym obywatele UE posiadający wysokie kwalifikacje, dzięki którym przyczynią się do rozwoju brytyjskiej gospodarki, będą zwolnieni z ograniczeń związanych z przyszłym systemem imigracyjnym

– ochrona procesu pokojowego w Irlandii Północnej, zachowanie integralności konstytucyjnej Wielkiej Brytanii

– suwerenność prawna Wielkiej Brytanii i rezygnacja ze zwierzchnictwa prawnego unijnych instytucji

 

Biała księga: Wielka Brytania zrezygnuje ze swobodnego przepływu osób po Brexicie, ale ograniczenia nie będą dotyczyć wykwalifikowanych imigrantów z UE

 

Zgodnie z przedstawionymi założeniami podstawą przyszłej współpracy między UK i UE ma być stworzenie swobodnego przepływu dóbr, aby nie rezygnować ze stworzonych w czasie wieloletniego brytyjskiego członkostwa zintegrowanych łańcuchów dostaw oraz kooperacji produkcyjnej, co z kolei będzie związane ze stworzeniem specjalnego rodzaju reguł rolno-spożywczych.

Ponadto Wielka Brytania chciałaby zachować członkostwo w unijnych agencjach certyfikacyjnych (przy dalszym ich finansowaniu) takich jak Europejska Agencja Chemikaliów, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego oraz Europejska Agencja Leków.

W białej księdze znalazła się także deklaracja o bezwarunkowym utrzymaniu zobowiązania Wielkiej Brytanii do udziału w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa europejskiego (miałyby zostać stworzone nowe zasady partnerstwa, m.in. zachowanie współpracy policyjnej) bez uczestnictwa w europejskiej polityce zagranicznej i obronnej.  

Imigranci z UE mieliby bezwizowy wstęp do Wielkiej Brytanii jedynie w przypadku wykwalifikowanych pracowników mających wkład w brytyjską gospodarkę, a także w celach turystycznych, edukacyjnych (studenci) oraz krótkoterminowej działalności gospodarczej.

Z kolei politycznie Wielka Brytania jest za stworzeniem „ciała rządzącego”, czyli premierów oraz ministrów UK a także państw unijnych na wzór Rady Europejskiej, w władzę wykonawczą miałby sprawować „wspólny komitet”, który odpowiadałby unijnemu Komitetowi Stałych Przedstawicieli (COREPER).

Natomiast spory między Wielką Brytanią a unią miałyby rozstrzygać krajowe sądy z uwzględnieniem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W kwestii dat – proces wyjścia ze Wspólnoty rozpoczął się 29 marca ubiegłego roku, a Wielka Brytania opuści UE 29 marca 2019 roku. Wszystkie dotychczasowe zasady będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku, w tym także prawo swobodnego przepływu osób. Po tej dacie wejdzie w życie dopiero nowe porozumienie, którego plan przedstawiono właśnie w białej księdze.

Kim jest nowy minister ds. Brexitu, Dominic Raab? Czy karateka będzie dobrym negocjatorem

Teksty tygodnia

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie