Wielka Brytania chce mieć prawo weta w trakcie okresu przejściowego!

Brytyjscy negocjatorzy domagają się dla Wielkiej Brytanii prawa głosu podczas okresu przejściowego po Brexicie.

Negocjatorzy brytyjscy opierają się w przyjęciu przez Wielką Brytanię nowych praw unijnych, które wejdą w życie w okresie przejściowym po Brexicie. Przecieki z instrukcji Komisji Europejskiej dla negocjatorów unijnych potwierdziły się, ponieważ Bruksela domaga się, żeby Wielka Brytania zaakceptowała wszystkie prawa w celu zachowania integralności Jednolitego Rynku Europejskiego.

- Advertisement -

Z OSTATNIEJ CHWILI: 27 państw Unii zgodziło się na warunki dotyczące okresu przejściowego po Brexicie!

Może tak się stać pomimo tego, że Wielka Brytania nie posiada już własnych przedstawicieli w Komisjach Europejskich oraz w Parlamencie, nie ma też miejsca w Radzie. Co więcej, Wielka Brytania nie będzie miała automatycznego zaproszenia do uczestniczenia  w spotkaniach, gdzie owe regulacje i prawa będą ustanawiane.

Jednak dziennik "Financial Times" doniósł, że Wielka Brytania będzie domagała się zachowania przynajmniej prawa weta w sprawach regulacji przed tym jak wejdą w życie. Nieoficjalna odpowiedź oficjeli w Brukseli, na którą powołuje się dziennik mówiła o "marnowaniu czasu" przez Wielką Brytanię. Dla europejskich polityków nie możliwe jest, żeby ktoś "z zewnątrz" miał wpływ na regulacje wewnątrz Unii Europejskiej.

 

 

 

Spór zaczął się od niezadowolenia części członków partii Torysów, którzy zarzucali rządowi, że Wielka Brytania przez dwa lata będzie "wasalem Unii Europejskiej". Twierdzili też, że władze brytyjskie przyjęły prawa i regulacje, na które nie będą miały wpływu przez następne 10 lat.

Więcej oliwy do ognia dodali później negocjatorzy brytyjscy, którzy zaczęli mówić o nawet dłuższym okresie przejściowym niż sugerowała to wcześniej Komisja Europejska. Zaktualizowana instrukcja dla głównego negocjatora unijnego Michaela Barniera przedstawia główną zasadę, która mówi, że "Wielka Brytania nie będzie brała udziału" w spotkaniach, na których będą ustalane regulacje wspólnego rynku.

Kluczowa ustawa dot. Brexitu NIEZGODNA z brytyjskim prawem konstytucyjnym

Jedyne do czego w tej materii może dopuścić Unia Europejska, to zaproszenie do obserwowania spotkań przez jedno z państw członkowskich Unii.  

Teksty tygodnia

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie