Kim czują się mieszkańcy stolicy? Londyńczykami czy Brytyjczykami?

Mieszkańcy stolicy Wielkiej Brytanii w pierwszej kolejności uważają się za londyńczyków, a dopiero później za Brytyjczyków czy Europejczyków.

Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Elżbiety w Londynie postanowili przeprowadzić ciekawe badania i zapytali londyńczyków, jak określają samych siebie. 46 proc. badanych stwierdziło, że czuje się przede wszystkim londyńczykami, około 25 proc. uznało, że czuje się Europejczykami, a zaledwie 17 proc. czuje się Brytyjczykami. 12 proc. czuje się tylko i wyłącznie Brytyjczykami.

- Advertisement -

Karmiąca mama umarła, bo odmówiła wzięcia antybiotyku. Osierociła kilkumiesięczne dziecko…

Naukowcy zapytali też badanych, jak mocno mogą określić swoją przynależność do danej grupy. Dla londyńczyków było to 7,7 na 11, dla osób czujących się Brytyjczykami było to 7,4, a dla Europejczyków zaledwie 4,9. Osoby, które głosowały za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej czuły się bardziej Brytyjczykami niż londyńczykami. Ci pierwsi określali swoją przynależność na 7,9, a drudzy na 7,7. Osoby, które czuły się bardziej Europejczykami, stwierdzały, że w skali od 0 do 11 czują się nimi na 2,5 punktu.

Co ciekawe, nawet osoby w wieku 18-24 lat czują się bardziej związane z Londynem niż z Wielką Brytanią. U nich Londyn ma 8 punktów, a Wielka Brytania zaledwie 2,5. Dr. Javier Sajuria z Mile End Institute powiedział: "Londyn jest miejscem, które jest niesamowicie zróżnicowane jeśli chodzi o społeczności, ale mocne poczucie przynależności to wspólna cecha wszystkich mieszkańców Londynu bez względu na wiek, status czy poglądy polityczne".

"Większość londyńczyków identyfikuje się z wieloma miejscami, ale z pewnością nie są oni "obywatelami niczego" i często udowadniają, jak bardzo czują się związani z tym miastem".

Brytyjski minister obrony: Polska będzie kluczowym partnerem Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z UE!

Socjolodzy wskazują, że przyczyn takich przynależności londyńczyków jest wiele, ale jedną z najważniejszych jest duża mieszanka kultur i osób o różnym pochodzeniu. Londyn stał się bowiem najbardziej multikulturowym miastem w Europie. Czy oznacza to, że Brytyjczycy tracą przywiązanie do swojego kraju? Nie do końca, ponieważ inną przyczyną tego zjawiska jest ilość czasu, który przeciętny mieszkaniec stolicy Wielkiej Brytanii spędza w Londynie. A spędza go całkiem sporo, więc naturalne jest, że bardziej czuje się jego obywatelem niż całej Wielkiej Brytanii. Londyńczycy, tak jak i mieszkańcy innych miast, nie tylko w Wielkiej Brytanii, lubią swoje "małe ojczyzny".

 

Teksty tygodnia

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie