STOP szkalowaniu Polski! Ambasador interweniuje ws. publikacji „Guardiana”

"Nie mogę zaakceptować, kiedy ktoś posługuje się historycznymi przeinaczeniami" – tymi słowami Arkady Rzegocki, polski ambasador w Wielkiej Brytanii zwraca się do redakcji "Guardiana". Co było powodem takiej reakcji naszego przedstawiciela na brytyjskie ziemi?

Poszło o relację z wizyty książęcej pary autorstwa Kate Maltby dla "Guardiana". Współpracująca z jednym z największych brytyjskich dzienników reporterka zarzuca, iż polityka historyczna polskiego rządu jest "sponsorowanym przez państwo negowaniem Holokaustu" z jednej strony, a z drugiej mocno krytykują Kate i Williama, którzy "podlizują się" Polsce, w celu pozyskania sojuszników dla UK, które obliczu Brexitu szuka korzystnych umów bilateralnych.

- Advertisement -

Kate Middleton: jak stała się ikoną stylu?

Maltby zwraca uwagę, że podróż pary książęcej po Polsce była tak zaplanowana, aby ominąć te miejsca polskiej historii, które były związane z Holocaustem. Członkowie rodziny królewskiej odwiedzili nazistowski obóz koncentracyjnego Stutthof pod Gdańskiem przeznaczony dla polskiej inteligencji, a nie znany na całym świecie obóz w Auschwitz-Birkenau, który zapisał się w historii jaki miejsce nie tylko zagłady Żydów, ale też innych nacji europejskich. 

W Trójmieście Kate i William nie zobaczyli także Muzeum II Wojny Światowej, ponieważ "nowy rząd nie zdążył jeszcze zmienić ekspozycji na taką, która bardziej skupiłaby się na heroizmie Polaków niż na skutkach przedwojennego nacjonalizmu i antysemityzmu w Europie Środkowo-Wschodniej". Zamiast tego pojawili się w Muzeum Powstania Warszawskiego i gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Drugi dzień pobytu Williama i Kate w Polsce! Dzisiaj książęca para odwiedzi Pomorze!

Według Maltby Polska selektywnie podchodzi do swojej historii, udając że pewne być może niewygodne epizody z jej przeszłości trzeba pominąć milczeniem, a skupiać się bardziej na tych chwalebnych momentach. Jej krytyka nie spodobała się ambasadorowi RP w Londynie, który nie omieszkał dać wyraz swojemu niezadowoleniu.

"Szanuję prawo każdego do wypowiadania własnych opinii politycznych, ale nie mogę zaakceptować, kiedy ktoś posługuje się historycznymi przeinaczeniami i dowolnie interpretuje fakty, aby udowodnić tezy, które nie są prawdziwe" – pisze w odpowiedzi dziennikarce Arkady Rzegocki.

Polska aktorka spotka się z księżną Kate i księciem Williamem!

"Kate Maltby nie wie zbyt wiele o historii niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych". "Warto więc przypomnieć, że w przeciwieństwie do tego, co pisze, obydwa obozy powstały pierwotnie jako miejsca, w których więzieni byli etniczni Polacy. Dopiero w miarę wcielania w życie programu ostatecznego rozwiązania, oba obozy zostały przekształcone w miejsca masowej zagłady" – prostuje dyplomata.

"Myślę że Kate Maltby powinna się wstydzić swoich słów i przeprosić byłych więźniów Stuthoff i weteranów Powstania Warszawskiego" – kończy Rzegocki i zapowiada, że w tej kwestii zostały już podjęte odpowiedni kroki prawne.

Teksty tygodnia

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Rynek pracy dla młodych się kurczy. Najgorsza sytuacja od 7 lat!

Młodzi ludzie kończący studia w Wielkiej Brytanii trafiają dziś...

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie