Torysi desperacko walczą o głosy młodych. Zlikwidują opłaty za studia?

Jeden z najbliższych współpracowników Theresy May zasugerował, że Torysi są w stanie zrobić wiele, aby tylko odebrać Partii Pracy część młodego elektoratu. 

Damian Green, pierwszy sekretarz stanu, stwierdził, że zniesienie opłat za studia to kwestia, którą należy poddać po dyskusję. Jego słowa nie powinny dziwić: bezpłatna wyższa edukacja była jednym z kluczowych punktów manifestu politycznego Laburzystów i jednocześnie tym, sprawiło, że to na Partię Pracy a nie na Konserwatystów, zagłosowała większość młodych wyborców. 

- Advertisement -

5 najlepszych uniwersytetów w UK

Green zauważył, że opłaty stanowią istotną część budżetu brytyjskich uniwersytetów. Jego zdaniem to właśnie dzięki temu brytyjskie uniwersytety znajdują się w światowej czołówce instytucji edukacyjnych. Obowiązkowe czesne wprowadził w 1998 roku Tony Blair. W 2006 roku wynosiło ono 3 tys. funtów, a w 2012 ustalono jego wysokość na poziomie 9 tys. funtów. Od tamtej pory opłata wzrastała zgodnie z inflacją i dziś wynosi 9 250 funtów.

„Jedynym sposobem na to, aby uniwersytety przyjmując tę samą liczbę studentów, nie obniżały poziomu edukacji, jest przerzucenie tych kosztów na wszystkich podatników” – zauważył Green.

„Zadaniem rządu jest przerzucić część wydatków społecznych zarówno na firmy, jaki i indywidualnych podatników. To jedyny sposób finansowania tego typu usług. Debata społeczna na ten temat jest potrzebna” – stwierdził Green, pytany o to, czy Torysi zamierzają zmierzyć się z kwestią opłat za studia. 

SZOK! Poprawność polityczna w UK – Uniwersytet w Cambridge "przestrzega", aby nie używać tych słów…

Do rozluźnienia zasad polityki „zaciskania pasa”, forsowanej usilnie przez brytyjską premier, nawołują ostatnio nawet jej współpracownicy. Sekretarz środowiska, Michael Gove zasugerował podniesienie płac w sektorze publicznym,  sekretarz zdrowia, Jeremy Hunt, domagał się wzrostu wynagrodzeń pracowników NHS. Wniosek o zwiększenie pomocy finansowej dla szkół zgłosiła również minister edukacji Justine Greening – zdaniem specjalistów, jej resort potrzebuje dodatkowego miliarda funtów aby utrzymać liczbę placówek na obecnym poziomie. 

Szkoły religijne działają nielegalnie i "indoktrynują" uczniów

Teksty tygodnia

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Wracają kontrole na granicach! Polska odpowiada na niemiecką politykę migracyjną

Dziś rano premier Donald Tusk wraz z przedstawicielami Straży Granicznej odbył odprawę, podczas której podjęto decyzję dotyczącą przywrócenia czasowej kontroli na granicach Polski z Niemcami i Litwą. Formalnie decyzja wejdzie w życie 7 lipca.

Przeczytaj także