Weekend trwający 3 DNI – czy ten szalony pomysł brytyjskiej partii uda się zrealizować?

Na antenie BBC politycy brytyjskiej Green Party zaproponowali skrócenie tygodnia pracy do zaledwie czterech dni. Trzydniowy weekend ma pomóc pracownikom w radzeniu sobie ze stresem i przemęczeniem.

Pomysł został przedstawiony przez Jonathana Bartley`a i Caroline Lucas, którzy wzywają do gruntownych zmian na rynku pracy, dzięki którym brytyjscy pracownicy staliby się zdrowsi i bardziej wypoczęci. "W XXI wieku stawiamy czoło bardzo niepewnemu światu, w którym człowiek ugina się pod naciskiem korporacyjnego globalizacji" – mówił Bartley. "Kiedy byłem dzieciakiem mówiono nam, że wraz z postępem technologicznym ludziom będzie żyło się lepiej i wiecie co? Technologia będzie, a na świecie widzimy coraz głębsze podziały ekonomiczne i nierówności społeczne"

- Advertisement -

Polityk Zielonych narzekał, że w obliczu Brexitu można spodziewać się jeszcze większej deregulacji i swobody na rynku, a wyjście z unijnego rynku może okazać się fatalne w skutkach dla związków zawodowych. Wszystko to uderzy w każdego brytyjskiego pracownika, który będzie pracował więcej, dłużej i za mniejsze pieniądze.

Ci ludzie już wyjechali z powodu Brexitu! Kim są i dlaczego zdecydowali się na tak desperacki krok?

Obecna sytuacja na rynku jest również niekorzystna dla pracodawców – przemęczenie i zestresowani pracownicy mają znacznie niższą wydajność, niż ci, którzy są zrelaksowani i wypoczęci. Poseł Bartley przekonywał, że na projekcie trzydniowego weekendu wygrają wszyscy.

"Wielka Brytania jest szóstą co do wielkości gospodarkę na świecie. Pracujemy coraz dłużej, w coraz większym stresie, skutkiem czego coraz więcej osób zmaga się z problemami i chorobami psychicznymi. Musimy się zatrzymać i zastanowić, jakiej chcemy ekonomii i jakiego kraju. Czy naprawdę zgadzamy się pracować coraz więcej, nawet wieczorami i w weekendy?" – pytał retorycznie polityk.

Statystyki zdają się potwierdzać jego słowo. Na Wyspach pracuje się średnio 42.7 godzin, gdy w UE czas ten przeciętni wynosi jedynie 41.6 h. W dodatku, choć tydzień pracy w UK wynosi 48 godzin to można go przedłużać – wystarczy wiosek na piśmie!

Rząd Theresy May wprowadza kluczowe zmiany, które wpłyną na nasze portfele!

Warto dodać, że niektóre z europejskich krajów eksperymentują z ograniczaniem czasu pracy. W Szwecji postanowiono skrócić dzień pracy w niektórych przedsiębiorstwach i wyniki przeszły wszelkie oczekiwania – ludzie pracowali lepiej i efektywniej, jeśli wiedzieli, że maja więcej czasu na regenerację.

Teksty tygodnia

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Imigrant zaatakował młotkiem cztery osoby w pociągu w Niemczech

W dalekobieżnym pociągu ICE w Dolnej Bawarii w Niemczech 20-letni imigrant zaatakował młotkiem czterech pasażerów, także imigrantów.

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Tajemnicze morderstwo w Niemczech. Zwłoki kobiety i dziecka znalezione przy cmentarzu

29. czerwca na ścieżce leśnej prowadzącej na cmentarz kobieta natknęła się na zwłoki ukryte niezdarnie w krzakach. Natychmiast wezwała służby. Policja z czasem dokonała jeszcze bardziej dramatycznego odkrycia.

Czynsze w Niemczech podrożały o 50 proc. w ciągu 10 lat

Z najnowszych danych wynika, że czynsze w Niemczech od 2015 roku wzrosły średnio o 50 proc. A czasem wzrost ten jest jeszcze większy.

Przeczytaj także