Czy wskutek Brexitu dojdzie do zjednoczenia Irlandii?

Czy nadchodzący Brexit będzie początkiem końca Zjednoczonego Królestwa? Szkocja ustami Nicoli Sturgeon potwierdziła swoje niepodległościowe dążenia, a jej śladem zamierza pójść Irlandia.

Zjednoczenie Republiki Irlandii z Irlandią Północną oraz zmiana relacji z rządem w Londynie – tak wygląda pomysł na przyszłość "Zielonej Wyspy" według Micheála Martina z partii ​Fianna Fáil. W wywiadzie dla "The Irish Times" lider Partii Republikańskiej zaprezentował dwunastopunktowy plan zbliżenia pomiędzy Belfastem, a Dublinem. Wzmocnienie więzów na płaszczyźnie ekonomicznej, politycznej i społecznej ma poprzedzać operację zdystansowania się od wpływów Wielkiej Brytanii, a w ostatecznym rozrachunku – zjednoczenie kraju.

„Szkoci nie chcą drugiego referendum ws. niepodległości!” Jest ostra reakcja rządu Theresy May na wystąpienie Nicoli Sturgeon

Według Martina projekt ten jest możliwy do zrealizowania jeszcze "za jego życia", choć nie ukrywa, że będzie wymagać ogromnego nakładu pracy. Nie obejdzie się bez referendum w Irlandii Północnej, które będzie musiało zostać zatwierdzone przez brytyjski parlament i prawdopodobnie będzie podobne do tego, które przeprowadzono w Szkocji.

Nie da się ukryć, że w Republice Irlandii w obliczu Brexitu rosną nastroje antybrytyjskie. Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych uderzy w gospodarkę Irlandii Północnej. Piłka zdaje się być po stronie Downing Street 10 – w gestii Theresy May i jej gabinetu jest przekonanie władzy w Belfaście, że warto pozostać członkiem Zjednoczonego Królestwo, niż iść drogą wyznaczoną przez Szkocję i Nicolę Sturgeon. Czy Londyn zdecyduje się na zacieśnienie stosunków z Ulsterem?

To już pewne – będzie drugie referendum niepodległościowe w Szkocji

Fianna Fáil to najmocniejsze polityczne ugrupowanie w Republice Irlandii. Partia wierna konserwatywnym wartościom tworzyła 14 na 20 gabinetów w kraju. Z jej szeregów wywodzi się była prezydent, Mary McAleese. Obecnie partia ta znajduje się w opozycji mniejszościowego rządu kierowanego przez Endę Kenny`ego.

Teksty tygodnia

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Policjanci celem ataków w Holandii

Liczba ataków na policjantów w 2024 wyniosła nieco ponad 12500 incydentów. Część z nich miała poważny charakter. Czy i dlaczego policjanci są celem ataków w Holandii? Czy to dużo?

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Coraz więcej Polaków pracuje w Holandii, a mieszka na co dzień w PL

Wśród pracowników transgranicznych w Holandii jest coraz więcej Polaków. W ten sposób Polacy pracujący w Holandii doganiają Belgów i Niemców.

Przeczytaj także