Home Office utrudniło imigrantom ubieganie się o stałą rezydenturę! Jak sobie z tym poradzić?

Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, nie muszą jeszcze formalnie występować o potwierdzenie stałej rezydentury, ale ponieważ sytuacja w Wielkiej Brytanii zmienia się jak w kalejdoskopie, to warto jest już teraz postarać się o taki dokument. Po Brexicie niebieska legitymacja poświadczająca status stałego rezydenta może nam zaoszczędzić wiele kłopotów. 

Od lutego 2017 r. z ubieganiem się o potwierdzenie stałej rezydentury jest jednak pewien problem. Home Office zmodyfikowało nieco przepisy i utrudniło osobom od dawna mieszkającym i pracującym na Wyspach wnioskowanie o status stałego rezydenta.

- Advertisement -

Mieszkasz w UK krócej niż 5 lat? Złóż wniosek o wydanie „Registration certificate” i nie bój się Brexitu!

Dotychczas warunkiem koniecznym do otrzymania statusu stałego rezydenta było wypełnienie 85-stronicowego formularza, w którym trzeba było wyszczególnić m.in. daty wszystkich dłuższych wyjazdów z Wielkiej Brytanii. Teraz natomiast Home Office będzie też wymagało od obcokrajowców przedstawienia dokumentów potwierdzających odbycie takich podróży. Ponieważ instrukcja nakazuje  „całkowite" wypełnienie formularza, to należy się spodziewać, że pozostawienie pustych pól albo niemożność potwierdzenia dłuższych wojaży może skutkować odrzuceniem całego wniosku. 

Starając się o potwierdzenie stałej rezydentury należy zatem bardzo dokładnie zebrać wszystkie dane dotyczące ostatnich lat pobytu w UK i wszystkie możliwe dokumenty potwierdzające odbywanie dłuższych wyjazdów. A żeby otrzymać status stałego rezydenta trzeba być w stanie udowodnić m.in. że spędza się w Wielkiej Brytanii co najmniej 183 dni w roku podatkowym (koniec roku podatkowego następuje w UK 5 kwietnia) oraz że posiada się tu dom (jako właściciel lub najemca), w którym mieszka się przynajmniej 91 dni w roku.

Izba Gmin nie zagwarantowała Polakom prawa do pobytu na Wyspach po Brexicie. Co to jednak oznacza w praktyce?

Teksty tygodnia

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie