W UK płacą gorzej, niż w Bangladeszu

W Londynie płacą jak w Bangladeszu – zatrudnieni w fabryce na terenie Leicester produkującej ubrania dla marek River Island i New Look zarabiali 3 funty za godzinę!

Reporterzy Channel 4 w ramach programu "Dispatches" odkryli prawdę stojącą za produkcją ubrań dla ekskluzywnych marek odzieżowych operujących w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Fabryka Fashion Square Ltd, w której wytwarzana jest odzież dla między innymi River Island płaci się 3 funty za godzinę pracy – to stawka dla magazyniera, który zajmuje się pakowaniem ubrań. Gdy reporterzy udający pracowników zaczęli dopytywać się dlaczego tak mało ich szef miał odpowiedzieć, że płaci tyle, ile musi, aby konkurować ze "sweat shopami" w Chinach czy Bangladeszu.

- Advertisement -

Szkocja CHCE niepodległości – co oznacza to dla Polaków?

Przypomnijmy, że Wielkiej Brytania obowiązuje stawka minimalna – praca poniżej 7.20 funta jest po prostu nielegalna. Tyle wynosi national living wage dla osoby poniżej 25 roku życia. Rzecz jasna oficjalnie firma wszystkiemu zaprzeczyła zapewniając, że stawki, które oferuje są jak najbardziej zgodne z obowiązującymi standardami. Obecnie w wyniku audytu ze współpracę z podwykonawcą zerwała marka River Island.

Jak pokazuje reporterskie dochodzenie Fashion Square Ltd nie jest wyjątkiem na rynku brytyjskim. Inny reporter zatrudnił się w innej fabryce, między między październikiem a listopadem ubiegłego roku. Zajmując się produkcją bluz dla New Look tygodniowo zarabiał 110 funtów, a więc jego stawka godzinowa wynosiła 3.5 funta

Czworo dzieci trafiło do szpitala, bo pomyliły oranżadę z kokainą

"New Look stara się szanować i poprawiać warunki pracy w naszych oddziałach i fabrykach dostarczających odzież. Powyższa informacja jest dla nas bardzo zasmucająca" – czytamy w oficjalnym oświadczeniu New Look.

Ale podwykonawcy w branży odzieżowej płacą jeszcze mniej. Prawdziwym rekordzistą w tym względzie jest United Creations, które współpracuje z Boohoo przy wytwarzaniu kurtek i Missguided w produkcji sukieniek. Tam płaca "sięga" 3.25 funta za godzinę!

Teksty tygodnia

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Planujesz wakacje za granicą? To jedno ustawienie w telefonie może cię sporo kosztować

Rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wiele osób planuje urlop za granicą. Przed wyjazdem warto upewnić się, że zabraliśmy wszystkie niezbędne rzeczy – paszporty, ładowarki i inne drobiazgi. Jednak wiele osób zapomina o jednej istotnej zmianie w ustawieniach telefonu, która – jak się okazuje – może ich sporo kosztować.

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Irlandzki Cork na nowych torach. Rusza druga faza kolejowej rewolucji

W centrum inwestycji znajduje się nowa 18-kilometrowa linia kolejowa, łącząca Ballincollig na zachodzie z Mahon Point na wschodzie Cork.

Przeczytaj także