Integracja wcale nie będzie tematem negocjacji w sprawie Brexitu

David Davies powiedział, że temat integracji nie będzie poruszany w czasie rozmów w sprawie opusczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Im bliżej początku negocjacji tym atmosfera wokół nich się zaostrza. Z jednej strony Bruksela wysyła jasne sygnały, że nie zamierza iść na kompromis w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnym Rynku bez zaakceptowania przez Londyn czterech podstawowych filarów Unii. Z drugiej strony Londyn nie zamierza poruszać tematu integracji podczas rozmów z Unią, a temat ten jest szczególnie ważny dla eurokratów, którzy od kilku miesięcy borykają się z problemem imigracyjnym na kontynencie.

- Advertisement -

Brexit: jeden z największych banków UK opuszcza Wyspy – co z kontami tysięcy Polaków?

Dzisiaj brytyjski minister ds. wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, David Davies powiedział, że Londyn nie może dać żadnych gwarancji na lepsze traktowanie obywateli z krajów Unii przebywających na Wyspach.

„Jeśli będzie taka potrzeba, to jesteśmy przygotowani na przyjęcie umowy przejściowej po 2019 roku” – powiedział minister. Davis powiedział też, że w tej chwili rząd premier Theresy May zakłada kilka różnych wariantów negocjacji, zarówno dostęp do wspólnego rynku jak i znalezienie się poza nim. W tym momencie rząd pracuje nad 57 analizami różnych sektorów gospodarki i to na ich podstawie zostanie podjęta odpowiednia decyzja.

Wspólne stanowisko rządu zostanie przedstawione  nie wcześniej niż w lutym przyszłego roku.

„Mamy do omówienia ważne kwestie. Musimy mieć pewność, że nie będzie rozłamu na szczeblu parlamentarnym, kiedy dojdzie do ratyfikowania umowy. Do tego jest potrzebna ścisła kontrola” – powiedział duński dyplomata, Jeppe Tranholm-Mikkelsen.

Brytyjski rząd nie ma planu awaryjnego, jeśli negocjacje w sprawie Brexitu skończą się fiaskiem

Wygląda więc na to, że najważniejszym tematem rozmów w sprawie Brexitu będzie członkostwo Wielkiej Brytanii we Wspólnym Rynku.

Teksty tygodnia

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Najlepiej płatne zawody w Niemczech. O jakie kwalifikacje warto się postarać?

Euronews Business przyjrzał się najwyższym wynagrodzeniem w Niemczech. Jakie są zatem najlepiej płatne zawody w tym kraju?

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Spis powszechny w Anglii i Walii jednak się odbędzie? Eksperci ostrzegają

Plany dotyczące zniesienia tradycyjnego spisu powszechnego w 2031 roku w Anglii i Walii wzbudziły szeroki sprzeciw w środowisku naukowym i statystycznym. Dlaczego spis powszechny powinien zostać?

Holenderskie stowarzyszenie pozywa Booking.com za manipulacje cenowe

Holenderskie stowarzyszenie ochrony konsumentów Consumentenbond złożyło pozew zbiorowy przeciwko Booking.com, jednej z najpopularniejszych platform do rezerwacji noclegów na świecie.

Przeczytaj także