Czy to już koniec UE? Kolejne państwo zastanawia się nad opuszczeniem wspólnoty

Szef kancelarii premiera Janos Lazar powiedział, że nie chce, by Węgry zostały w Unii Europejskiej, gdyż ta okazała się porażką. Szokujące wyznanie ministra sprawiło, że Węgry dołączyły do coraz dłuższej kolejki państw, które chcą opuścić Unię Europejską – po tym, jak zdecydowali o tym Brytyjczycy.

Rasistowskie ataki na Polaków: “Wracajcie do domu, polskie szumowiny!”

„Nie mógłbym zagłosować z czystym sercem za pozostaniem Węgier w UE” – powiedział Janos Lazar. „Europa nie jest równoznaczna z Unią Europejską. Unia nie jest w stanie bronić swoich podstawowych praw i wartości” – dokończył minister zaznaczając, że to jego osobista opinia, a nie całego węgierskiego rządu. Ponadto Lazar zapewnił, że „węgierski rząd nie planuje przeprowadzenia referendum w sprawie wyjścia z UE”.

Węgry dołączyły do Wspólnoty Europejskiej w 2004 razem z Polską, Czechami i Słowacją. W tej chwili to Polska jest uważana za przywódcę „rebelii” przeciwko Unii, w której uczestniczą państwa byłego bloku komunistycznego. Po drugiej stronie są państwa założyciele UE: Belgia, Francja, Włochy, Niemcy, Luksemburg oraz Holandia.

Wypowiedź Lazara padła dzień po ostrym przemówieniu Wiktora Orbana w Brukseli. Premier powiedział wówczas, że: „te 27 państw, które zostały, powinny się bardziej otworzyć na samokrytykę. Jeśli chcemy przywrócić demokratyczny charakter UE, to powinniśmy wrócić do tego, na czym się Unia Europejska opierała. Unia to nie jest tylko Bruksela, to 27 stolic, a jeszcze przez jakiś czas 28, które mają w Brukseli swoje centrum współpracy”.

Polscy pracownicy obawiają się o swoją przyszłość w UK po Brexicie

„Powinniśmy oddzielić pytanie o członkostwo w UE od pytania o imigrantów. Możliwe jest przecież stworzenie wspólnej, europejskiej polityki imigracyjnej, współgrającej z węgierskim interesem narodowym” – dodał jeszcze Orban.

Teksty tygodnia

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Wysoka emerytura w Niemczech zaczyna być mitem

Wielu Polaków pracuje w Niemczech i odprowadza tam podatki oraz składki emerytalne. Jednak jak się okazuje wysoka emerytura w Niemczech nie jest tak oczywista. Podatki obniżają wypracowaną kwotę.

Wyprzedaż biletów w Ryanairze, na którą wszyscy czekali

Ryanair uruchomił dużą wyprzedaż biletów z irlandzkich lotnisk do popularnych europejskich miast. Musicie pospieszyć się z rezerwacją.

Przeczytaj także