Policja ostrzega: “reagując” na facebooku, narażasz swoją prywatność

Facebook nie ogranicza nas już jedynie do dawania “lajków” – na zdjęcia znajomych czy treści, które trafiają w nasze gusta, możemy od jakiegoś czasu reagować bardziej różnorodnie. Złość, rozbawienie, smutek, szok, miłość – to emocje, które możemy przekazać za pomocą dodatkowych przycisków. Policja ostrzega jednak, że korzystanie z nich naraża nas na utratę prywatności.

Z nowych facebookowych emocji korzystamy chętnie, bo i szereg dostępnych “przycisków” znacznie internetowe życie ułatwia. Nie mamy już dylematów, czy “zalajkowanie” smutnej wiadomości, oczywiście w ramach okazania wsparcia, nie będzie nietaktowne. Tera wysyłamy smutną buźkę i sprawa załatwiona.

- Advertisement -

Belgijska policja ostrzega jednak, że pokazując facebookowi, jak reagujemy na konkretne treści, dostarczamy firmie w ten sposób gigantycznej ilości informacji na temat naszych zachowań, zwyczajów i upodobań. W oświadczeniu władz czytamy: “Facebook nigdy nie przepuszcza okazji, aby zdobyć o nas jak najwięcej informacji. Funkcje wprowadzone w lutym są tego najlepszym przykładem” – twierdzi belgijska policja.

Konsultacja lekarska przez internet. Czy warto skorzystać z usługi? Jak to działa?

Jeśli zastanawialiście się, dlaczego liczba możliwych reakcji została ograniczona do sześciu, Belgowie śpieszą z wyjaśnieniem: “Facebook liczy, że jako użytkownicy, będziecie w ten sposób formułować swoje uczucia jaśniej. Ograniczona możliwość wyboru ułatwia również działanie algorytmów na stronie” – tłumaczy policja i dodaje: “Informacje o tym, jak reagujesz na dane treści posłużą w przyszłości do tego, aby wyświetlać treści, które, teoretycznie, wprawiają cię w dobry nastrój – głównie reklamy” – czytamy w komunikacie. Jednym słowem – jeśli nie chcesz stać się przedmiotem manipulacji – uważaj, jak reagujesz.

Teksty tygodnia

Legalne w Polsce, nielegalne w Niemczech – uważaj, co przewozisz przez granicę!

Niektóre przedmioty legalne w Polsce mogą wywołać poważne problemy po przekroczeniu niemieckiej granicy. Choć na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie nieszkodliwe, ich posiadanie w Niemczech bywa surowo karane.

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Tajemnicze morderstwo w Niemczech. Zwłoki kobiety i dziecka znalezione przy cmentarzu

29. czerwca na ścieżce leśnej prowadzącej na cmentarz kobieta natknęła się na zwłoki ukryte niezdarnie w krzakach. Natychmiast wezwała służby. Policja z czasem dokonała jeszcze bardziej dramatycznego odkrycia.

Pracownicy czekają na wyższe zarobki. Wielu jest gotowych zmienić pracę za symboliczną podwyżkę

Aż 60 proc. pracowników w Irlandii spodziewa się, że...

Imigranci w Holandii chcą pracować, ale nie mogą. Problemem zła edukacja

Około 331 tysięcy imigrantów w Holandii chce i może podjąć pracę, ale wciąż pozostaje bez zatrudnienia — wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Adviesraad Migratie.

Przeczytaj także