Warszawa przedmurzem Schengen. Powstanie nowy organ ochrony granic

Warszawa przedmurzem Schengen. W stolicy powstanie, w miejsce Frontexu, nowa organizacja odpowiedzialna za ochronę granic. Europejska Agencja Ochrony Granic i Straży Przybrzeżnej będzie miała jednak większe kompetencje.

W Warszawie od 10 lat mieści się siedziba Frontexu –  Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Instytucja zajmuje się przede wszystkim koordynowaniem współpracy operacyjnej między państwami członkowskimi w dziedzinie zarządzania granicami zewnętrznymi oraz opracowywaniem wspólnego zintegrowanego modelu analizy ryzyka i przygotowywaniem ogólnych i szczegółowych ocen ryzyka.

- Advertisement -

Jeśli UK wyjdzie z Unii, to Hiszpania przejmie Gibraltar 

W związku z eskalacją kryzysu migracyjnego i zagrożeniem kryzysem humanitarnym została podjęta decyzja o przekształceniu Frontexu w organ, który będzie miał większe kompetencje i znacznie większy budżet. Frontex zastąpi  Europejska Agencja Ochrony Granic i Straży Przybrzeżnej. Instytucja będzie się zajmować, między innymi, skutecznym odsyłaniem tych imigrantom, którym azyl nie przysługuje.

Politycy spodziewają się, że nowa organizacja zacznie działać już wczesną jesienią. Co więcej zdaniem wielu rozbudowanie instytucji jest konieczne ze względu na zmianę charakteru migracji. Początkowo większość imigrantów stanowili uchodźcy z Iraku, Afganistanu i Syrii. Obecnie szacuje się, że nawet 60 proc. ludzi chcących dostać się do Europy to imigranci ekonomiczni.

Unia uderzy w suwerenność UK. Wspólnota chce kontrolować wybrzeże Wyspy

– Od początku roku do Grecji dotarło już 100 tys. uchodźców, kilkadziesiąt razy więcej niż o tej samej porze zeszłego roku. A wraz z poprawą pogody ta liczba będzie się jeszcze zwiększać – mówiła Ewa Moncure, rzeczniczka Frontexu.

 Europejska Agencja Ochrony Granic i Straży Przybrzeżnej będzie niezwykle rozbudowaną strukturą. W ciągu najbliższych trzech lat liczba zatrudnionych w instytucji wzrośnie trzykrotnie – do tysiąca osób, a budżet organizacji będzie opiewał na kwotę 400 mln euro rocznie.

Teksty tygodnia

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie