Brytyjscy naukowcy zabawią się w Boga – będą grzebać w ludzkich zarodkach!

Czy ingerencja w kod genetyczny zarodka ma na celu stworzenie „super człowieka”? Trudno jeszcze cokolwiek wyrokować. Ale brytyjscy naukowcy dostali właśnie zielone światło dla badań nad genetycznym modyfikowaniem ludzkich zarodków.

Przełomową decyzję ws. badań nad zarodkami podjęła właśnie brytyjska Rada Płodności i Embriologii HFEA, która dała naukowcom zielone światło do ingerencji w ich kod genetyczny. Odpowiedzialny za badania instytut Francis Crick Institute w Londynie ma przeanalizować, jakie geny wpływają na prawidłowy rozwój istoty ludzkiej. Koordynatorka badań – doktor Kathy Niakan, będzie mogła pracować na zarodkach nie starszych niż 7 dni i nie dłużej niż przez 14 dni.

- Advertisement -

Szokujący proceder w szpitalach w UK. Zwłoki nienarodzonych dzieci wykorzystano do ogrzania budynków

Jednocześnie naukowcy Francis Crick Institute będą chcieli zrozumieć, co wpływa na powstawanie wad genetycznych w najwcześniejszych etapach ciąży. Kluczowe wydają się w tym wypadku pierwsze 7 dni od zapłodnienia, gdy wykształca się tzw. blastocysta. Tylko połowa z każdych 100 zapłodnionych jajeczek przekształca się w blastocystę, jedynie 25 proc. tych jajeczek jest w stanie osadzić się w macicy, a tylko kilkanaście procent z nich jest się w stanie rozwijać dłużej niż przez 3 miesiące. Naukowcy sądzą, że pewne części DNA mają wpływ na mechanizm decydujący o rozwoju zarodka do stadium blastocysty.

Jedna trzecia genów współczesnych Brytyjczyków pochodzi od najeźdźców

Pozwolenie na ingerowanie w kod genetyczny ludzkich zarodków wzbudza jednak ogromne kontrowersje natury etycznej. Krytycy badań nad wczesną fazą ludzkiego rozwoju wskazują na dwa istotne problemy – z jednej strony modyfikowanie części DNA zarodka stanowi już dosłownie bawienie się w Boga, a z drugiej strony wszystkie badane zarodki mają zostać zniszczone po upływie 14 dni od momentu zapłodnienia. Dla środowisk chrześcijańskich obie rzeczy są nie do pomyślenia.

Anne Scanlan, z antyaborcyjnej organizacji LIFE, tak oto komentuje całą sytuację: – HFEA ma teraz opinię pierwszego ciała nadzorującego na świecie, które zatwierdziło tę niepewną i niebezpieczną technologię. Organizacja zignorowała ostrzeżenia od ponad 100 naukowców z całego świata i przyzwoliła na procedurę, która może mieć dla ludzi szkodliwe i daleko idące konsekwencje.

Teksty tygodnia

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Nad Wielką Brytanię nadciąga kolejna fala upałów. Oto gdzie będzie najgorzej

Po rekordowo gorącym weekendzie najnowsza prognoza pogody nie przynosi większych zmian. Choć temperatura chwilowo spadła, upały szybko powrócą. Wkrótce w większości kraju znów zrobi się gorąco, a termometry pokażą nawet około 35 stopni.

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie