Wulkan Etna znów pluje lawą i popiołem. Wybuch sparaliżował ruch lotniczy

Eksplozja, fontanny wrzącej lawy i pióropusz dymu – wybuch sycylijskiego wulkanu Etna znów przypomniał, że Europa nie jest tak bezpiecznym miejscem, jakim mogłaby się wydawać.

Wybuch wulkanu sparaliżował na krótko ruch lotniczy w regionie. Wydobywający się z krateru popiół wzniósł się na kilka kilometrów, pokrył też wiele wiosek w pobliżu. To pierwsze od dwóch lat przebudzenie Etny.

- Advertisement -

Etna leży w centrum Morza Śródziemnego, na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Ma 3329 metrów wysokości i jest najwyższym aktywnym wulkanem w Europie. Popiół i lawa wydobywały się w nocy ze środy na czwartek z Voragine, jednego z czterech głównych kraterów góry.

Sycylijski wulkan leży na tej samej krawędzi płyt tektonicznych Afryki i Eurazji co Stromboli i Wezuwiusz, pod którego popiołami pogrzebane zostały ongiś Pompeje i Herkulanum. Erupcje wulkanów w tym rejonie występują, gdy aktywują się płyty tektoniczne.

Etna - widok na wulkan 4 grudnia 2015. Fot. GettyImages
Etna – widok na wulkan 4 grudnia 2015. Fot. GettyImages

Etna jest od czasów prehistorycznych wciąż aktywnym wulkanem. Największy jej wybuch miał miejsce w 122 roku przed naszą erą, gdy popiół na wiele dni zablokował dostęp promieni słońca. Mieszkańcy żyznej Sycylii na 10 lat zostali zwolnieni z podatków by zdołali odbudować swe gospodarstwa i domy. Pobliskie miasto Katania zostało zniszczone ostatnio w 1693 roku.

Obecnie wioski i miasta chronione są przed lawą systemem betonowych zapór, które nie uchronią jednak przed ewentualną wielką erupcją ani obłokami rozgrzanego popiołu, „piroklastami”, których temperatura przekracza 200 st. C.

Teksty tygodnia

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Od lipca surowe kary za palenie papierosów na kolei

Od 1 lipca 2025 roku osoby palące papierosy na...

Berlin znosi zakaz noszenia chust. Rewolucja w szkołach

Władze Berlina zdecydowały o nowelizacji tzw. prawa neutralności, które zabraniało nauczycielkom prowadzenia lekcji w chustach zasłaniających włosy. Nowe przepisy to efekt wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 2023 roku, który jasno wskazał, że ogólny zakaz noszenia symboli religijnych przez urzędników państwowych narusza niemiecką konstytucję.

Imigranci w Holandii chcą pracować, ale nie mogą. Problemem zła edukacja

Około 331 tysięcy imigrantów w Holandii chce i może podjąć pracę, ale wciąż pozostaje bez zatrudnienia — wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Adviesraad Migratie.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Przeczytaj także