Ostrzeżenie ekspertów: Groźne, jadowite pająki wchodzą do domów. Jak je rozpoznać?

Czeka nas kilkutygodniowa „pajęcza plaga” na Wyspach – alarmują eksperci i przyrodoznawcy. Najbardziej niebezpieczne pająki w Wielkiej Brytanii, zwane popularnie „fałszywymi czarnymi wdowami”, rozpoczęły właśnie okres godowy i coraz częściej, poszukując partnerek, wchodzą do ludzkich siedzib.

Eksperci apelują do mieszkańców Wysp o ostrożność i uwagę – ukąszenie takiego pająka może skończyć się pobytem w szpitalu i bardzo długą rekonwalescencją. Fałszywa czarna wdowa to gatunek, który występuje na terenie Wielkiej Brytanii od ok. 130 lat. Swoją nazwę zawdzięcza łudzącemu podobieństwu do pająków nazywanych „czarnymi wdowami”. Można je rozpoznać po charakterystycznych błyszczących, czarnych, bulwiastych odwłokach i przypominających czaszki wzorach na brzuchach.

W ostatnim czasie populacja najbardziej jadowitych pająków Wysp rozrasta się w zastraszającym tempie. Osobniki gatunku, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu można było spotkać wyłącznie na południowym wybrzeżu Anglii, przez ostatnie ćwierćwiecze dokonały wielkiej migracji – i rozprzestrzeniły się po terenie całego kraju, włącznie z północnymi rejonami Szkocji. Eksperci i przyrodnicy ostrzegają, że zetknięcie się z fałszywą czarną wdową może być niezwykle niebezpieczne – i to nie tylko dla alergików, dzieci czy osób starszych.

W rejonie Lancashire naukowcy wydali już oficjalne ostrzeżenia związane z pajęczym zagrożeniem. Gdzie najczęściej kryją się pająki? Uwielbiają altany i łazienki, ramy okienne, ganki, antresole i garaże. Chętnie kryją się wśród urządzeń kuchennych, pod blatami i zlewami, a także w schowkach i szafkach. „Są raczej nieśmiałe i nie znajdziemy ich na środku ściany, ale z pewnością chętnie wejdą firankę czy zasłonę, lub na niedbale rzuconą na podłogę odzież” – mówi Clive Boase, konsultant w firmie zajmującej się oczyszczaniem domów.

Jak rozpoznać ukąszenie fałszywej czarnej wdowy? Samo uczucie ukąszenia często jest porównywane do użądlenia pszczoły. Charakterystyczne objawy występujące tuż po nim to ból, pieczenie i swędzenie, a także gorączka. Jeśli zauważysz pojawiające się bąble lub inne, poważniejsze reakcje skórne lub wewnętrzne – natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Przypomnijmy, że tylko w tym miesiącu brytyjskie media informowały o dwóch przypadkach bardzo groźnych powikłań po ugryzieniu przez fałszywą czarną wdowę. 3-letnia Ella Williamson po ukąszeniu pająka przez długi czas nie mogła chodzić. Z kolei 32-letni Alex Beer trafił do szpitala z reakcją na ukąszenie przypominającą poparzenie trzeciego stopnia i ciężką niewydolnością nerek. (pu)

Teksty tygodnia

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie