Przeżyli masakrę, wrócili na wyspę Utoya. Breivik zabił tu 69 osób

Eirin Kjaer została postrzelona prze Andersa Breivika. W czerwcowy piątek 2011 roku klęczała w płytkiej wodzie przy brzegu wyspy Utoya i czekała na śmierć; przeżyła jednak. 69 innych osób zginęło z ręki szaleńca. Po czterech latach od tragedii, Eirin i jej przyjaciele z młodzieżówki Partii Pracy wrócili na wyspę Utoya.

Z pozostałymi przy życiu świadkami masakry na wyspie Utoya rozmawiał reporter telewizji Al Jazeera. Pytał Eirin co pamięta z tamtego dnia. Odpowiedziała, że poranek był deszczowy, pamięta, że jej śpiwór był mokry, a zapowiadany mecz został odwołany z powodu deszczu. Nagle rozległy się odgłosy wystrzałów.

- Advertisement -

Eirin została ciężko ranna niemal na samym początku. Postrzały w brzuch, ramię, stopę i kolano sprawiły, że nie miała sił uciekać. Doczołgała się do wody i uklękła. Straciła nadzieję, czekała aż mężczyzna z karabinem ją dobije lub sama umrze z upływu krwi.

Zobacz: Banki będą mogły zająć twoje oszczędności. Jedynym ratunkiem Szwajcaria?

Dziewczyna, jako jedna z pierwszych została ocalona przez policjantów, którzy przypłynęli łodzią. Po czterech latach od tamtych wydarzeń często wraca pamięcią do tych chwil, ale już udało się jej przejść przez najgorszy okres. Teraz znów jest aktywna, nadal myśli o karierze politycznej.

Młodzi Norwedzy wrócili na wyspę Utoya
Młodzi Norwedzy wrócili na wyspę Utoya. Fot. Getty

Na wyspie, wraz z kolegami, nie będzie oddawała się wyłącznie wspomnieniom. Obóz dla młodych polityków znów ma być taki, jak poprzednie, zanim doszło do tragedii. Eirin mówi, że po tym wszystkim co przeszła cudownie jest wrócić na wyspę Utoya i cieszyć się życiem. Grać w piłkę, całować się z chłopakiem, robić to wszystko, co zazwyczaj robią młodzi ludzie pełni wiary w życie. (kt)

Teksty tygodnia

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Rzadka choroba u psów w Wielkiej Brytanii. Ludzie mogą się nią zarazić

Bruceloza to rzadka choroba bakteryjna. Ostatnio coraz częściej ta, dotąd rzadka choroba jest diagnozowana u psów w Wielkiej Brytanii. Niestety jest niebezpieczna również dla ludzi i istnieje ryzyko zakażenia.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie