Błędy w sztuce lekarskiej w UK. Co robić?

Medycyna nie zawsze jest nam w stanie zagwarantować powrót do stanu sprzed urazu. Czasami jednak winę za taki stan rzeczy ponosi personel medyczny, który w wyniku zaniedbania doprowadził do uszczerbku na zdrowiu pacjenta.  Mówimy wtedy o błędzie w sztuce lekarskiej.

Opieka lekarska w UK, mimo że stoi na zdecydowanie wyższym poziomie niż polska służba zdrowia, nie jest bez zarzutu. Zdarzają się błędy czy zaniedbania, które mogą pacjenta kosztować zdrowie, a nawet życie. Nieprawidłowo wykonana operacja, zabieg czy źle postawiona diagnoza mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości naszego dalszego życia. Lekarzom często uchodzi to płazem, a pacjenci cierpią do końca życia.

- Advertisement -

Powinniśmy być świadomi, że należy nam się odpowiednia opieka medyczna, zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. W razie pomyłek nie możemy odpuszczać, gdyż następnym razem możemy wcale nie wyjść z tego cało. Należy również pamiętać, że jeżeli z winy personelu medycznego, który popełnił błąd lub dopuścił się rażącego zaniedbania, doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, to możemy, a wręcz powinniśmy domagać się odszkodowania.

Rodzaje zaniedbań

Do najczęstszych uchybień w sztuce lekarskiej, za które możemy ubiegać się o zadośćuczynienie, należą: błędna lub zbyt późna diagnoza choroby, zbyt późne podjęcie leczenia, nieodpowiednie leczenie, błędy w czasie operacji, zbyt późne podjęcie decyzji o operacji, urazy w trakcie porodu, naruszenie tajemnicy lekarskiej, błędne podanie leku bądź interakcje leków, wypadki śmiertelne.

To tylko kilka przykładów, które możemy mnożyć. Wiadomo, że wszystkie zabiegi medyczne wiążą się z zagrożeniem, o którym pacjenci powinni być wcześniej poinformowani. Nie zmienia to jednak faktu, że pomyłka w leczeniu jest błędem lekarskim, za który personel medyczny powinien ponieść konsekwencje.

Proces sądowy

Postępowanie sądowe w sprawie błędu w sztuce lekarskiej nie należy do najprostszych. Nie łatwo jest udowodnić, że lekarz bądź szpital zawinili. Mimo to powinniśmy skorzystać z prawa do ubiegania się o odszkodowanie, jeżeli faktycznie nam się ono należy. Najważniejszym elementem, który musi bezwzględnie posiadać strona skarżąca, jest twardy i niezbity dowód błędu w sztuce lekarskiej. Często zdobycie go wiąże się z dużymi kosztami, najlepiej więc poszukać pomocy u prawnika, posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie zaniedbań medycznych.

Posiadanie materiału dowodowego nie gwarantuje rozwiązania sprawy na korzyść poszkodowanego, należy jeszcze uargumentować to, że gdyby pacjentowi udzielona została odpowiednia pomoc i opieka, uszczerbek na zdrowiu byłby mniejszy lub można byłoby go uniknąć.

Ponadto konsultacje z profesjonalistą pomogą ocenić, czy sprawa kwalifikuje się na proces i czy słusznie należy się odszkodowanie. Nie zawsze bowiem to, co nam się wydaje uchybieniem, może być tak potraktowane przez sąd. Dodatkowo brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) posiada ściśle określone procedury składania zażaleń z tytułu zaniedbania medycznego, tak więc bez pomocy prawnej specjalisty możesz sobie po prostu nie poradzić z czymś, co może ci się wydawać błędem w sztuce lekarskiej.

Ramy czasowe

Bezwzględnie na uwadze należy mieć czas, w jakim można podjąć czynności prawne przeciwko sprawcy uszczerbku, aby uzyskać stosowane odszkodowanie. W UK pacjenci mają na to 3 lata od daty, kiedy zorientowali się, że ucierpieli z powodu błędu lekarskiego. Istnieją szczególne przypadki, które sąd może rozpatrywać nawet po upływie podanego limitu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy poszkodowany nie był świadomy, że jego obrażenia były wynikiem zaniedbania. Ramy czasowe nie dotyczą osób chorych umysłowo, ich opiekunowie prawni mogą wnieść roszczenia w dowolnym momencie.

Odszkodowania za błąd lekarski

Rekompensują one wiele kosztów poniesionych w wyniku błędu lekarskiego, takich jak: utrata dochodu w przeszłości i przyszłości, koszt opieki, koszty medyczne i recepty, koszty prawne, zadośćuczynienie bólu i cierpienia, obniżone perspektywy zatrudnienia.

Natalia Tyszkiewicz

Teksty tygodnia

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Rzadka choroba u psów w Wielkiej Brytanii. Ludzie mogą się nią zarazić

Bruceloza to rzadka choroba bakteryjna. Ostatnio coraz częściej ta, dotąd rzadka choroba jest diagnozowana u psów w Wielkiej Brytanii. Niestety jest niebezpieczna również dla ludzi i istnieje ryzyko zakażenia.

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Nawet 2000 funtów odszkodowania za przerwy w dostawie wody

Odszkodowanie za brak wody, przerwy w jej dostawie lub awarie usług wodnych wzrasta dziesięciokrotnie dla gospodarstw domowych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie