Obozowanie ma stać się możliwe we wszystkich angielskich parkach narodowych

Jednym z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu w Anglii jest biwakowanie w parkach narodowych. Jednak z tzw. wild campingiem wiążą się pewne ograniczenia, które w niedalekiej przeszłości mogą zostać zniesione.

W zeszły poniedziałek, 31 lipca 2023 roku sąd apelacyjny orzekł, że dzikie biwakowanie w Parku Narodowym Dartmoor, gdzie znajdują się słynne wrzosowiska, było zgodne z prawem. W takim przypadku nie było potrzeby uzyskania zgody właściciela gruntu. Tym samym unieważniono wcześniejsze orzeczenie sądu najwyższego na korzyść właściciela gruntu, który chciał zakazać urządzania biwaków. Orzekając w sprawie apelacji, Sir Geoffrey Vos, powiedział, że wild camping liczy się jako „rekreacja na świeżym powietrzu” i jest w pełni zgodne z ustawą Dartmoor Commons Act z 1985 roku, jak czytamy na łamach portalu „The Guardian”.

Ta sprawa była bardzo głośna w brytyjskim społeczeństwie, które bez względu na zasobność portfela łączy miłość do biwakowania w pięknych okolicznościach przyrody. W związku z decyzją, wydaną przez sąd apelacyjny, Partia Pracy zapowiada znaczące zmiany w prawie w tym względzie, które sprawią, że biwakowanie będzie możliwe we wszystkich parkach narodowych.

Jakie efekty może mieć wyrok w sprawie Dartmoor?

— Po wygranych wyborach labourzyści ustanowiliby przepisy dające ludziom odwiedzającym parki narodowe do dzikiego obozowania, a także rozszerzyli publiczny dostęp do lasów i dróg wodnych — komentuje minister ds. środowiska w gabinecie cieni, Alex Sobel.

Jako wzór, można w tym przypadku przywołać ustawodawstwo Szkocji dotyczące dzikiego biwakowania, a więc Land Reform (Scotland) Acts z 2003 i 2016 roku, które zapewniają prawo do odpowiedzialnego dostępu do gruntów i wód śródlądowych w celach rekreacyjnych. W ramach tego dostępu przewiduje się możliwość urządzania sobie dzikich obozowisk.

Czym jest Countryside and Rights of Way Act?

Podobne rozwiązana, zostały wprowadzone w innych krajach europejskich, często w ramach szerszego dostępu do rekreacji na świeżym powietrzy. Tak jest choćby w Szwecji, gdzie Allemansrätten wręcz promuje prawo każdego do korzystania z natury.

Kate Ashbrook jest sekretarzem generalnym Open Spaces Society, które udzielało pomocy prawnej w sprawie Dartmoor. Założony w 1865 roku, jest najstarszym narodowym organem ochrony przyrody w Wielkiej Brytanii. Ashbrook ma nadzieję, że reakcja na sprawę Dartmoor może doprowadzić do rozszerzenia prawa do wild campingu w całej Anglii na obszarach, do których ludzie mają dostęp na mocy ustawy Countryside and Rights of Way Act.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Bagaż podręczny w Ryanair – co się zmienia?

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Tani przewoźnik z Irlandii...

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie