Jedziesz do Polski samochodem? Za brak tego oznaczenia grozi wysoki mandat

Wybierasz się w podróż z Wielkiej Brytanii do Polski samochodem? To dobrze zaplanuj swoją trasę, ponieważ za brak naklejki wskazującej poziom zanieczyszczeń emitowanych przez samochód możesz w niektórych regionach Francji zapłacić koszmarnie wysoki mandat.

Podróż do Polski przez Francję – na co trzeba uważać?

Wszyscy, którzy wybierają się w podróż samochodem z Wielkiej Brytanii do Polski, a następnie w ten sam sposób wracają do UK, nie mają zazwyczaj do pokonania zbyt długiego odcinka w samej Francji. Ale wielu planuje podczas takiej podróży jeszcze coś pozwiedzać – zaglądnąć do Paryża, przejechać przez Normandię albo zahaczyć o Alzację. I właśnie te osoby muszą się mieć szczególnie na baczności, ponieważ wjeżdżając do niektórych miast czy regionów Francji kierowcy muszą posiadać na przedniej szybie naklejki wskazujące stopień emitowanych przez ich pojazd zanieczyszczeń. Naklejki te kosztują zaledwie 4 funty, ale nie można ich kupić na miejscu, tylko trzeba je zamówić z wyprzedzeniem na stronie internetowej francuskiego rządu. Za brak stosownej naklejki trzeba się liczyć z wysokim mandatem – w wysokości 68 euro (58 funtów). Grzywna wzrasta do kwoty 180 euro (154 funtów), jeśli nie zostanie uregulowana w ciągu 45 dni, natomiast od przyszłego roku Francuzi podniosą mandaty za brak naklejki do astronomicznej sumy 750 euro (około 640 funtów).

Naklejki na przednią szybę – gdzie są konieczne?

We Francji w użyciu jest obecnie aż sześć różnych rodzajów naklejek, które wskazują, jak bardzo dany samochód jest szkodliwy dla środowiska. Najczystsze samochody – elektryczne i te napędzane wodorem, oznaczane są zielonymi naklejkami „0”, natomiast najbardziej emisyjne pojazdy z silnikami wysokoprężnymi muszą być oznaczone szarą plakietką „5”. Jeden z najsurowszych reżimów w zakresie używanych samochodów obowiązuje w Paryżu, gdzie po niektórych drogach mogą się w określonych godzinach poruszać wyłącznie samochody oznaczone naklejkami „0”, „1” lub „2”.

A gdzie jeszcze, poza Paryżem, kierowcy muszą obowiązkowo posiadać tzw. plakietkę ekologiczną? Pełną, aktualną listę takich miejsc przedstawiamy dla Was poniżej:

Aix-Marseille-Provence
Bordeaux
Clermont-Ferrand
Grenoble
Lille
Lyon
Marsylia
Montpellier
Nice
Reims
Rouen
Strasburg
Tuluza

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Kapitan samolotu sześciokrotnie przekroczył limit alkoholu. Wyrok sądu może zaskakiwać

Brytyjczyk sprzedawał organiczne wege boxy za 100 funtów. Produkty pochodziły z Tesco

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

Teksty tygodnia

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Świąteczne zakupy w Polsce tańsze niż w Niemczech? Wyniki testu zaskakują!

W Niemczech Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy a sklepu są zamknięte. Co ciekawe, wielu Niemców tego dnia przyjeżdża na zakupy świąteczne do Polski.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych

System mieszkań socjalnych w Irlandii kuleje pomimo prób usprawnienia go przez system HAP. System HAP (Housing Assistance Payment) to irlandzki program wsparcia mieszkaniowego, w ramach którego lokalne władze opłacają część czynszu najmu bezpośrednio właścicielowi nieruchomości.

Przeczytaj także