Piwo na Oktoberfest będzie w tym roku drogie

Organizatorzy najsłynniejszych dożynek chmielnych na świecie poinformowali, że w tym roku piwo na Oktoberfest będzie drogie. Standardowy litr niemieckiego piwa sprzedawany na festiwalu będzie kosztował w tym roku od 14,50 do 15,80 euro.

Tegoroczny festiwal piwny rozpocznie się 20 września i potrwa do 5 października. Niestety słynny napój, który napędza dożynki chmielne w Niemczech będzie droższy. W ubiegłym roku piwo na Oktoberfest kosztowało od 13,60 do 15,30 euro za litr. W tym roku będzie inaczej…

- Advertisement -

O ile podrożeje piwo na Oktoberfest?

Standardowy litr piwa na Oktoberfest w tym roku będzie kosztował o 3,54 proc. więcej niż w roku ubiegłym, czyli od 14,50 do 15,80 euro. Niestety coraz bardziej popularne na festiwalu napoje bezalkoholowe również podrożeją.

Litr wody ma kosztować średnio 10,95 euro, litr Spezi 12,48 euro, a lemoniada 12,11 euro. Podwyżka ta nie jest jednak tak duża, jak w przypadku piwa.

Z danych wynika, że w 2024 roku aż 6,7 miliona osób wzięło udział w Oktoberfest. A w czasie festiwalu wypiło łącznie 7 milionów litrów piwa.

Tegoroczny Oktoberfest będzie bardziej kosztowny
Tegoroczny Oktoberfest będzie bardziej kosztowny / fot. pixabay

Przyczyna podwyżki piwa

Christian Schottenhamel, przedstawiciel Munich Wiesn Hosts:
– Podwyżki cen nigdy nie są przyjemne, nawet jeśli są ku nim powody. Na przykład my, gospodarze, chcemy płacić naszym pracownikom uczciwą płacę za ich pracę.

Oprócz samej podwyżki cen piwa, wzrosły także koszty organizacji festiwalu. Postawienie namiotów, koszty zatrudnienia personelu i muzyków przerzuca się częściowo na uczestników wydarzenia. Z tego względu piwo na Oktoberfest jest znacznie droższe niż to samo piwo warzone na sprzedaż poza festiwalem.

Jak co roku, piwo sprzedawane na Oktoberfest musi być warzone przez jeden z sześciu browarów w Monachium: Augustiner, Hacker-Pschorr, Löwenbräu, Paulaner, Spaten lub Hofbräu. Każda firma warzy beczki, które mają być sprzedawane podczas trzytygodniowego wydarzenia.

Przeczytaj także

Luksemburg zaskarżył Niemcy za kontrole graniczne. Czy Polska przyłączy się do skargi?

We wrześniu 2024 roku Niemcy zdecydowały się przywrócić kontrole na wszystkich swoich granicach, tłumacząc to potrzebą ograniczenia napływu nielegalnych migrantów. Jednak Niemcy, podobnie jak inne kraje, regularnie przedłużają 6-miesięczny okres tymczasowego przywrócenia kontroli, a to wywołuje coraz większe niezadowolenie wśród sąsiadów.

W Monachium za jednorazowy bilet autobusowy zapłacisz rekordowo dużo

Dojazd do centrum miasta na zakupy czy spotkanie ze znajomymi coraz częściej wiąże się ze sporym wydatkiem. Jazda komunikacją miejską do najtańszych nie należy.

Robert Bąkiewicz, Ruch Obrony Granic i przemyt migrantów do Niemiec?

Nielegalni somalijscy migranci przekroczyli nielegalnie granicę z Niemcami. Po stronie polskiej eskortowali ich dwaj Polacy w kamizelkach odblaskowych. Czy Ruch Obrony Granic przemycał migrantów do Niemiec?

Dlaczego klasyczny adblocker to za mało w 2025 roku? Surfshark CleanWeb idzie o krok dalej

Surfshark CleanWeb to coś więcej niż blokada reklam. To zaawansowana ochrona prywatności i sposób na realne bezpieczeństwo w sieci w 2025 roku.

Emerytury, podwyżki, podatki – jak będzie wyglądał lipiec 2025 w finansach?

W nadchodzącym miesiącu w finansach w Niemczech wejdzie wiele zmian. Warto śledzić daty i modyfikacje, aby wiedzieć, na co się przygotować. Ważne daty lub zmiany  obejmą bowiem emerytury, obszar opieki oraz podatki

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport