Intel otrzyma 6 mld złotych od polskiego rządu na budowę fabryki pod Wrocławiem

To już pewne — pod Wrocławiem powstanie polska „Dolina Krzemowa”. Rząd RP dofinansuje powstanie Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników, w której Intel będzie produkował mikroczipy.

W ramach rządowego programu „Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych” polskie władze dofinansują inwestycję w fabrykę mikroczipów w Miękinie pod Wrocławiem. Polska w latach 2024-2026 wyłoży 1,5 mld dolarów (nieco ponad 6 miliardów złotych) na ten cel. Tym samym będzie to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii naszego kraju. Dla porównania firma Intel wyda na ten cel 4,6 mld dol. (ok. 19 mld zł). Dzięki tym środkom powstanie około 2 tysiące miejsc pracy. W polskiej „Dolinie Krzemowej” odbywał się będzie ostatni etap produkcji mikroczipów. Prace w zakładzie ruszą w 2027 roku.

- Advertisement -

Sumarycznie największy na świecie producent układów scalonych planuje stworzyć w Europie kompletny łańcuch produkcyjny. Inwestycja Intela na starym kontynencie będzie kosztować 80 miliardów dolarów. Dzięki niej możliwe będzie uniezależnienie się od produkcji mikroczipów w Azji, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów:

Ile wyniesie wsparcie ze strony Polski?

„Przyjęty program przyczyni się do wzmocnienia europejskiego ekosystemu półprzewodników, zwiększenia bezpieczeństwa ich dostaw w Unii Europejskiej oraz rozwijania nowych rynków dla najnowocześniejszych europejskich technologii”.

„Półprzewodniki mają strategiczne znaczenie w gospodarce. Stanowią podstawę urządzeń elektronicznych. Są niezbędne do produkcji m.in. komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów czy samochodów”.

Co wiemy o inwestycji Intela w Polsce?

Dodajmy, iż decyzja Intela o zlokalizowaniu zakładu w Polsce była podyktowana możliwością uzyskania wsparcia ze strony budżetu państwa. W czerwcu 2023 strona polska za pośrednictwem ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego przedstawiła swoją propozycję, która została przyjęta przez Intela.

– Lokalizacja inwestycji Intela w Polsce będzie miała oczywiście dalszy wpływ na rozwój branży zaawansowanych technologii nad Wisłą, ale przede wszystkim trzeba spojrzeć na nią jak na konsekwencję wprowadzanych w Polsce reform w obszarze gospodarki, edukacji, przedsiębiorczości i wykorzystania potencjału polskich inżynierów, przedsiębiorców i innowatorów – komentuje doktor Szymon Wierciński, ekspert w obszarze nowych technologii z Akademii Leona Koźmińskiego, jak cytujemy za serwisem „Forsal”.

Teksty tygodnia

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Lotnisko zamknięte od dekady wkrótce zacznie działać. Renowacja pochłonie gigantyczną kwotę

Lotnisko Manston w hrabstwie Kent, zamknięte przez ostatnie 10 lat, ma zostać ponownie otwarte już w 2028 roku. Pierwotnie będzie działało jako hub przeładunkowy cargo. W przyszłości przewidywane jest uruchomienie stamtąd regularnych lotów pasażerskich.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie