Szykuje się rewolucja w robieniu przez nas zakupów. Co się zmieni w 2024 r.?

2024 rok przyniesie spore zmiany w zakresie tego, jak robimy zakupy. Do nowych przepisów będą się musiały dostosować największe supermarkety i dyskonty. W tym Tesco, Sainsbury’s, Asda, Aldi i Lidl.

Zmiana w supermarketach będzie znacząca

Zmiana, która obowiązkowo już wkrótce wejdzie w życie, będzie dotyczyć sposobu pakowania warzyw i owoców. Od 2024 r. z półek największych, działających na Wyspach supermarketów i dyskontów, w tym Tesco, Sainsbury’s, Asdzie, Aldi i Lidlu, znikną pakowane warzywa i owoce. Nowe zasady dotyczące prezentowania i kupowania warzyw i owoców w dużych sieciach handlowych mają na celu ograniczenie marnotrawstwa żywności. Klienci odwiedzający sklepy będą mieli do wyboru produkty luzem. I choć widok warzyw i owoców dostępnych bez opakowania w supermarketach nie jest czymś zaskakującym, to od teraz w sieciach zostanie powszechnie zakazane pakowanie wspomnianych artykułów żywnościowych.

Marnotrawstwo żywności to powszechny problem

Eksperci wskazują, że marnotrawstwo żywności to powszechny i bardzo poważny problem. Dane pokazują, że w Wielkiej Brytanii każdy z nas zmarnował w 2021 r. żywność o średniej wadze 76 kilogramów. – Marnujemy 12 proc. kupowanej przez nas żywności. A przeciętne, czteroosobowe gospodarstwo domowe, wyrzuca co roku nadającą się do spożycia żywność o wartości 1000 funtów. Dzieje się tak, ponieważ nasz system żywnościowy utrudnia ludziom kupowanie tylko tego, czego naprawdę potrzebują. I wykorzystywanie większej ilości tego, co kupują – podsumowuje Catherine David z Wrap.

Wprowadzenie zakazu dla pakowanych warzyw i owoców to także szansa na zmniejszenie zużycia plastiku. Każdego bowiem roku na wysypiska śmieci trafiają lub ulegają spaleniu tysiące ton opakowań z tworzyw sztucznych.

Teksty tygodnia

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie