Samolot EasyJet wypadł z pasa startowego przez oblodzoną nawierzchnię

Samolot EasyJet, który leciał z lotniska London Gatwick na Islandię, po wylądowaniu wypadł z pasa startowego podczas kołowania. Powodem były warunki pogodowe i oblodzenie nawierzchni.

Mroźne warunki pogodowe są niebezpieczne nie tylko dla kierowców i pieszych, ale także – jak się okazuje – pasażerów samolotów. Przykładem jest niedawne lądowanie samolotu pasażerskiego EasyJet.

Samolot EasyJet wypadł z pasa startowego

W czasie niedzielnego mrozu doszło do niebezpiecznej sytuacji na lotnisku w Keflavik na Islandii. Samolot EasyJet, który przyleciał z London Gatwick, wylądował wprawdzie bezpiecznie i zwolnił do prędkości kołowania, jednak przez oblodzoną nawierzchnię zjechał z pasa startowego.

Maszyna zatrzymała się przodem na trawiastym poboczu. Wszystkim pasażerom udało się wysiąść z samolotu, jednak zdecydowano się wycofać go na pewien czas z użytku. Linie lotnicze wysłały na Islandię samolot zastępczy na lot powrotny do Londynu. Wszczęto także dochodzenie w sprawie zdarzenia.

Winne są mrozy

Linia lotnicza EasyJet za wypadek obwinia warunki pogodowe, jednak odmówiła podania jakichkolwiek szczegółów dotyczących zdarzenia.

W niedzielę, kiedy doszło do wypadku, temperatura w Keflavik spadła do -5 stopni Celsjusza po opadach deszczu, które miały miejsce wcześniej. Dlatego grunt na obszarze lotniska był oblodzony.

Aby zmniejszyć ryzyko poślizgu na pasach startowych, lotniska nie mogą używać żwiru drogowego, gdyż może on spowodować uszkodzenie silników. Pracownicy lotniska powinni jednak używać chemicznych środków zapobiegających oblodzeniom.

Rzecznik EasyJet powiedział:

– Możemy potwierdzić, że lot EZY8843 z London Gatwick do Keflavik w dniu 14 stycznia, wypadł z drogi podczas kołowania na stanowisko, gdy poruszał się z małą prędkością. Wszyscy pasażerowie opuścili pokład normalnie. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby zminimalizować opóźnienie pasażerów związane z powrotem do Wielkiej Brytanii. I zorganizowaliśmy samolot zastępczy na lot powrotny do London Gatwick. Chcielibyśmy przeprosić klientów za wszelkie niedogodności.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Inflacja w UK w październiku 2024 znów poszła w górę

We październiku 2024 inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do poziomu 2,3 proc., zwiększając presję na opóźnienie dalszych obniżek stóp procentowych. Indeks CPI znajduje się powyżej celu inflacyjnego Banku Anglii ustalonego na poziomie równych 2 proc.

Imigranci z Europy Wschodniej zostali eksmitowani z kempingu Zennewijnen

Grupa imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej, która pracowała w Holandii, została odesłana z kempingu Zennewijnen w wiosce Tiel. Zostali oni bezprawnie zakwaterowani w domkach wakacyjnych.

Odnalazła się 18-letnia Brytyjka, która zaginęła w Krakowie

Odnalazła się 18-letnia Brytyjka, która zaginęła tuż po przylocie do Polski na lotnisku w Balicach. Została odnaleziona w Warszawie.

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Holendrzy nie będą instalować Temu

Holenderski minister Dirk Beljaarts wskazał na zagrożenia związane z gromadzeniem danych przez chiński sklep internetowy Temu.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Wynajem mieszkania w Holandii – jak uniknąć problemów?

Podpowiadamy, jak znaleźć i wynająć mieszkanie w Holandii. Sprawdź, jakie są koszty i na co zwrócić uwagę, by uniknąć problemów.

Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Imigranci pracujący w Holandii będą narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy, gdyż wprowadzenie nowych przepisów będzie opóźnione.

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.