Dla 57 proc. Brytyjczyków Brexit to porażka, a nie sukces

Cztery lata po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, Brytyjczycy w przeważającej mierze uznają Brexit za porażkę. A nie, jak wciąż chce tego wielu polityków, za sukces.

Werdykt Brytyjczyków w sprawie Brexitu jest jednoznaczny

Z najnowszego sondażu Ipsos dla „The Evening Standard” wynika, że aż 57 proc. Brytyjczyków uznaje Brexit za porażkę. I tylko 13 proc. ankietowanych z czystym sumieniem przyznaje, że opuszczenie Unii Europejskiej było i jest sukcesem. A przypomnijmy, że w czerwcu 2016 r., gdy przeprowadzone zostało referendum, za opuszczeniem struktur europejskich zagłosowało 52 proc. dorosłych obywateli, a przeciwko – 48 proc. Wśród osób, które są szczególnie rozczarowane skutkami Brexitu, są młodsi dorośli, londyńczycy i absolwenci.

Co dokładnie Brytyjczycy sądzą o Brexicie?

Badanie Ipsos wykazało, że za porażkę Brexit uznają przede wszystkim młodzi ludzie w wieku 18-34 lat (70 proc.). To samo o opuszczeniu struktur UE myśli 64 proc. osób w wieku 35–54 lat, natomiast w grupie osób w wieku 65 lat i więcej takich respondentów jest 38 proc. Mianem porażki Brexit określa 67 proc. londyńczyków i 49 proc. mieszkańców regionu Midlands. Wreszcie za kompletną klapę uważa Brexit 78 proc. zwolenników Partii Pracy. W przypadku zwolenników konserwatystów za porażkę uznaje Brexit 28 proc. respondentów, a za sukces – 31 proc.

Aż siedmiu na dziesięciu Brytyjczyków uważa, że Brexit miał negatywny wpływ na obecny stan gospodarki. Na przetaczający się przez kraj kryzys, do którego znacząco przyczyniły się także pandemia Covid-19 i wybuch wojny w Ukrainie. Natomiast tylko 12 proc. twierdzi, że opuszczenie UE przyniosło wielkiej Brytanii korzyści gospodarcze.

Teksty tygodnia

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie