piątek, 20 września, 2024

Ofcom wprowadza nowe regulacje dotyczące roamingu

Brytyjski regulator rynku telekomunikacyjnego wprowadza nowe przepisy dotyczące roamingu. Zmiany zarządzone przez Ofcom będą korzystne dla użytkowników. Wejdą w życie od 1 października 2024 roku.

Zgodnie z nowymi przepisami brytyjscy operatorzy sieci komórkowych będą musieli przekazywać klientom jasne informacje na temat opłat roamingowych ponoszonych w ramach korzystania z telefonu komórkowego (a także innych urządzeń mobilnych, w przypadku których dochodzi do przesyłu danych) oraz limitu „dozwolonego użytku” („fair use”). Przypomnijmy, większość głównych telekomów na Wyspach ponownie wprowadziła opłaty za roaming po Brexicie. Jak czytamy na łamach „The Daily Mirror”, brytyjskie prawo zobowiąże operatorów sieci do informowania klientów o wszelkich opłatach w ramach korzystania z brytyjskiej karty SIM poza UK.

Abonenci i użytkownicy mają otrzymywać jasne informacje w tym zakresie podczas pobytu za granicą. Wiadomość o rozpoczęciu korzystania z roamingu, ma być w sposób jednoznaczny komunikowana. Szczegółowe informacje dotyczące wszelkich obowiązujących ograniczeń „dozwolonego korzystania” z danych w ramach sieci komórkowej mają być klarownie wyjaśnione.

Czym jest „fair use”?

Dodajmy, iż „dozwolony użytek” („fair use”) ogranicza ilość danych, którą możesz wykorzystać w ramach roamingu, przebywając w Europie. Ofcom stwierdził, że ludzie powinni zostać dokładnie poinformowani, jak ustalić limit wydatków i gdzie uzyskać pomoc, jeśli nie mają pewności co do kosztów roamingu.

Ofcom zauważył, że wielu operatorów dobrowolnie wysyłało podobne powiadomienia swoim klientom po Brexicie w tej kwestii. Brytyjski regulator rynku telekomunikacyjnego zwrócił jednak uwagę, że jeden na pięciu (19%) użytkowników nadal nie zdaje sobie sprawy, że korzystanie z telefonu za granicą może skutkować dodatkowymi opłatami.

Co zmieniają nowe regulacje Ofcomu ws. roamingu po Brexicie?

— Ostatnią rzeczą, jakiej chcą urlopowicze, wracając z podróży zagranicznej do Wielkiej Brytanii, jest nieoczekiwanie wysoki rachunek za korzystanie z telefonu komórkowego — komentuje Cristina Luna-Esteban, dyrektor ds. polityki konsumenckiej w branży telekomunikacyjnej w Ofcom, jak cytujemy za „Mirrorem”.

— W tej chwili niektórzy klienci nie otrzymują od swojego dostawcy jasnych informacji, które ułatwiłyby im zarządzanie korzystaniem z urządzeń mobilnych. Dzięki zmianom wprowadzonym przez Ofcom możesz mieć pewność, że podczas wakacji nie będzie żadnych niespodzianek, jeśli chodzi o rachunek za komórkę — podsumowuje Luna-Esteban.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?