Kupno nieruchomości w Holandii przez imigranta

Kupno nieruchomości w Holandii uważane jest za dobrą inwestycję finansową. Są jednak pewne istotne kwestie, które należy wziąć pod uwagę w całym formalnym procesie. 

Czy imigranci mogą mieć problem z kupnem nieruchomości w Holandii? Okazuje się, że nie. Obcokrajowcy mogą kupować domy i mieszkania w tym kraju niezależnie od tego, czy pozostają rezydentami, czy przyjeżdżają tylko sporadycznie.

Korzyści dla imigrantów

Zgodnie z zasadami panującymi w Holandii obcokrajowcy nie muszą sprzedawać swojego domu, jeśli decydują się na opuszczenie tego kraju. Mogą go bez problemu wynająć i uzyskać dodatkowy dochód. Jedyne, o co należy zadbać, to zapoznać się ze swoimi obowiązkami jako osoby wynajmującej i sformułować odpowiednią umowę z najemcami.

Kupno nieruchomości w Holandii

Jak jednak wygląda sprawa kupna nieruchomości w Holandii? Czy łatwo jest ją kupić samemu, czy trzeba korzystać z pomocy pośredników?

Jeśli wybraliśmy już dom lub mieszkanie, które chcemy kupić, a właściciel nieruchomości zaakceptował naszą ofertę, przystępujemy do zakupu. Pierwszym krokiem jest jednak spisanie umowy przedsprzedaży (koopakte).

Umowę tę musi sporządzić prawnik, a podpisuje ją zarówno kupujący jak i sprzedający. Kupujący może w ciągu trzech dni odstąpić od umowy bez podawania przyczyny. Jednak jeśli tego nie zrobi, to po trzech dniach umowa staje się wiążąca dla obu stron.

Dodatkowe koszty przy zakupie domu

Istnieją również dodatkowe koszty przy zakupie domu w Holandii. Oprócz samej ceny nieruchomości, jest też podatek od przeniesienia własności. Płaci się go rządowi przy zakupie domu, a jego wysokość zależy od ceny nieruchomości.

Kolejnym kosztem są opłaty notarialne. Aspektami prawnymi dotyczącymi przeniesienia własności nieruchomości na inną osobę zajmuje się notariusz. On także pobiera opłatę za swoje usługi.

W zależności od tego, czy korzystamy z usług agenta nieruchomości lub doradcy hipotecznego – musimy liczyć się także z zapłatą za jego usługi. Jest to zwykle procent ceny zakupu.

Podsumowanie

Podsumowując cały proces, po poszukiwaniu i wybraniu domu, przystępujemy do składania oferty sprzedającemu. W dalszej kolejności przy jej przyjęciu następuje sporządzenie umowy sprzedaży (określającej szczegółowo warunki sprzedaży). Później dochodzi do spotkania z notariuszem w celu podpisania niezbędnych dokumentów i oficjalnego przeniesienia własności. Ostatnim etapem jest samo przeniesienie własności, czyli zapłata określonej kwoty sprzedającemu i zarejestrowania przez notariusza nieruchomości na nasze nazwisko.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Holendrzy nie będą instalować Temu

Holenderski minister Dirk Beljaarts wskazał na zagrożenia związane z gromadzeniem danych przez chiński sklep internetowy Temu.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Holenderska ekonomia rośnie, ale w tempie „poniżej swojego potencjału”

Tempo wzrostu holenderskiej gospodarki w III kwartale 2024 roku wyniosło 0,8 proc. w porównaniu do II kwartału, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Centraal Bureau Voor De Statistiek.

Jak najtaniej dojechać do Holandii. Lepiej wybrać bus czy samolot?

Mając do wyboru różne środki transportu - autokar, samochód, bus i samolot, możemy wybierać, jak najtaniej dojechać do Holandii.

Zdobądź dofinansowanie na szkolenia budowlane

Zdobądź kwalifikacje budowlane i kartę CSCS z dofinansowaniem! Kursy w Londynie, lepsza praca i zarobki czekają. Sprawdź ofertę Owl Smart Skill Training!

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport