Kary dla rodziców za nieobecność dzieci w szkole

Istnieją okoliczności, w których dziecko może opuścić zajęcia szkolne, jednak bywają też powody nieuzasadnione, nawet gdy rodzice o nich wiedzą. Wtedy też władze lokalne mogą wymierzyć rodzicom kary za nieobecność dzieci w szkole.

W brytyjskim systemie edukacji duży nacisk kładzie się na to, aby uczniowie nie opuszczali zajęć szkolnych. Dlatego też w przypadku nieobecności dziecka w szkole i braku wcześniejszej zgody dyrektora na nią, na rodziców zarówno szkoła jak i władze lokalne mogą nałożyć grzywnę.

Usprawiedliwiona nieobecność

Mimo obowiązku uczęszczania ucznia do szkoły każdego dnia, istnieją okoliczności, w których jego nieobecność jest usprawiedliwiona. Oto powody, dla których dziecko może nie przyjść do szkoły:

– choroba, która uniemożliwia uczestnictwo w zajęciach,

– wcześniejsze uzyskanie usprawiedliwienia nieobecności dzięki zgodzie szkoły,

– udział w uroczystościach religijnych wraz z rodzicem/-ami,

– brak dostępnego transportu do szkoły, za który odpowiedzialne są władze lokalne,

– bycie rodziną cygańską / travellersami bez stałego miejsca zamieszkania.

Jak wysokie są grzywny za nieobecność w szkole?

Jeśli rodzice odrzucą proponowane przez szkołę i władze lokalne wsparcie, a nieobecność dziecka w szkole będzie się powtarzać, wtedy nałożona zostanie na rodziców grzywna.

Decyzję o nałożeniu grzywny podejmują obecnie władze lokalne. Jednak według nowych przepisów krajowych szkoły zostaną zobowiązane do wyznaczenia kary w przypadku opuszczenia przez dziecko 10 lub więcej zajęć (czyli 5 dni) bez uzasadnionego usprawiedliwienia.

Nowe zasady wejdą w życie od sierpnia 2024 roku. Zgodnie z nimi kara za nieobecność dzieci w szkole będzie wynosić 80 funtów (jeśli uregulowana zostanie w ciągu 21 dni). Wzrośnie natomiast do 160 funtów, jeśli opłacona zostanie w ciągu 28 dni.

Jeśli kary będą się powtarzać, ich wysokość będzie też rosła. Gdy rodzic otrzyma drugą karę (na to samo dziecko) w ciągu trzech lat, będzie ona naliczana według wyższej stawki (160 funtów). Trzecia kara nie będzie już nakładana – wtedy podjęte zostaną inne działania jak nakaz rodzicielski lub wniesienie oskarżenia.

W przypadku pociągnięcia rodzica lub rodziców do odpowiedzialności karnej i postawienia przed sądem, grzywna może wynieść nawet 2500 funtów.

Co się stanie, jeśli dziecko opuści zajęcia szkolne bez ważnego powodu?

W przypadku nieobecności dziecka w szkole bez podania ważnego powodu, szkoła i władze lokalne mogą podjąć pewne działania. Zanim jednak do tego dojdzie, powinno zaoferować się pomoc rodzinie w sprawie frekwencji dziecka.

Jeśli problem dotyczący frekwencji nie zostanie rozwiązany, wobec rodziców zostaną podjęte odpowiednie środki karne, czyli:

– wydanie zawiadomienia  o nałożeniu grzywny (na jednego rodzica lub obu). Jeśli grzywny nie zapłaci się w ciągu 28 dni, rodzice mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

– złożenie wniosku o nakaz nadzoru oświatowego (Education Supervision Order) do sądu rodzinnego, jeśli władze lokalne uznają, że rodzice nie współpracują w kwestii oferowanej pomocy. Wtedy można wyznaczyć opiekuna, który zajmie się problemem frekwencji.

– wniesienie oskarżenia, czyli skierowanie sprawy do sądu. Wtedy rodzicom grozi kara grzywny, nakaz społeczny lub nawet kara pozbawienia wolności do 3 miesięcy.

Sprawiedliwość kar dla rodziców

Kary finansowe wymierzane rodzicom za nieobecność dziecka w szkole mają być ostatecznością, gdy inne środki zawiodą. Większość kar (aż 89 proc.) wydawana jest za nieusprawiedliwioną nieobecność dziecka z powodu wyjazdów wraz z rodzicami.

Bardzo ważne jest to, że, jeśli dziecko ma problemy z uczęszczaniem do szkoły ze względu na specjalne potrzeby edukacyjne lub niepełnosprawność (SEND), wtedy szkoła, władze lokalne i inne służby muszą zapewnić współpracę i odpowiednie wsparcie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Śnieg wywołał chaos na Wyspach. Zamknięto 130 szkół

Opady śniegu wywołały w Wielkiej Brytanii prawdziwy chaos komunikacyjny. Powstał on zarówno na drogach, jak i na kolei.

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Firmy energetyczne przeznaczą 500 mln funtów na „złagodzenie” wysokich rachunków

Brytyjski rząd wraz z 12 największymi firmami energetycznymi w Wielkiej Brytanii pracuje nad rozwiązaniami, które obniżą rachunki za prąd i gaz na Wyspie jeszcze tej zimy.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Minister technologii nie wyklucza wprowadzenia zakazu social mediów dla nastolatków

Wprowadzenie zakazu korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie