Rząd rozszerza dostęp do bezpłatnych posiłków dla dzieci

Bezpłatne posiłki dla dzieci staną się łatwiej dostępne. Od września 2026 roku wszystkie dzieci w Anglii, których rodzice otrzymują zasiłek Universal Credit, będą miały prawo do jedzenia za darmo w szkołach.

Premier Keir Starmer nazwał tę decyzję „zaliczką na rzecz walki z ubóstwem wśród dzieci”. Jak podkreślił, jest to część szerszego pakietu działań socjalnych wdrażanych przez jego gabinet.

- Advertisement -

Koniec głodnych brzuchów w szkołach – bezpłatne posiłki dla dzieci szerzej dostępne

Minister Bridget Phillipson odpowiedzialna za edukację zapowiedziała, że rząd pracuje nad planem wdrożenia programu. Jak zapewniła, szkoły nie będą musiały same finansować posiłków. Na realizację programu do 2029 roku przeznaczono 1 miliard funtów z budżetu państwa.

Rząd analizuje także inne możliwe reformy systemu świadczeń socjalnych. Jednym z rozważanych kroków jest zniesienie tzw. limitu two-child benefit cap. Ogranicza on możliwość otrzymywania zasiłków na potomstwo urodzone po kwietniu 2017 roku, jeśli rodzina ma już dwoje dzieci.

Ubóstwo żywnościowe pod lupą rządu – miliony na walkę z głodem

Równolegle z rozszerzeniem dostępu do bezpłatnych posiłków rząd zobowiązał się do wsparcia organizacji charytatywnych. Zamierza przekazać im 13 milionów na działania zwalczające ubóstwo żywnościowe.

bezpłatne posiłki dla dzieci
Brytyjski rząd zobowiązał się finansowo pomoc organizacjom charytatywnym w Anglii w walce z ubóstwem żywieniowym / fot. Getty Images

Podsumowując program, Liz Kendall, sekretarz ds. pracy i emerytur, powiedziała:

Ubóstwo pozbawia dzieci możliwości i szkodzi ich przyszłym perspektywom. Jest to moralna blizna w naszym społeczeństwie, której jesteśmy zobowiązani stawić czoła. Rozszerzając bezpłatne posiłki szkolne na wszystkie rodziny korzystające z Universal Credit, kończymy tragiczny wybór tysięcy najciężej pracujących rodzin, które dotychczas musiały wybierać między opłaceniem rachunków a karmieniem swoich dzieci.

Nie tylko bezpłatnie, ale i zdrowo – nowe standardy żywienia w szkołach

Na ten moment w Anglii z bezpłatnych posiłków szkolnych korzysta ok. 2,2 miliona uczniów. Obecnie z programu mogą korzystać wyłącznie rodziny, których roczny dochód nie przekracza 7 400 funtów.

Od września 2026 roku próg dochodowy zostanie zniesiony, co natychmiast rozszerzy grono uprawnionych o dodatkowe 500 tys. uczennic i uczniów. Mimo spełnienia kryteriów program nie zadziała automatycznie. Rodzice muszą samodzielnie złożyć wniosek o przyznanie bezpłatnych posiłków dla dziecka.

Jednocześnie trwają prace nad aktualizacją standardów żywieniowych w szkołach tak, aby posiłki były nie tylko bezpłatne, ale również zbilansowane i zdrowe.

Teksty tygodnia

Rejestracja rozwodu z Wielkiej Brytanii w Polsce – co musisz wiedzieć

Uzyskałeś rozwód w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, czy i jak należy go zarejestrować w Polsce, by uniknąć problemów przy nowym ślubie czy dziedziczeniu.

Roboty będą przeprowadzać operacje. Wszystko po to, aby ciąć koszty

Coraz więcej osób korzysta z zalet operacji przeprowadzanych przez roboty. Przykładem jest matka czwórki dzieci, która po histerektomii wróciła do domu już po 24 godzinach. Taki szybki powrót do zdrowia możliwy był właśnie dzięki zastosowaniu robotyki.

Kryzys migracyjny. Sto tysięcy imigrantów ma otrzymać domy za pieniądze podatników

Rząd spotkał się z oskarżeniami o marnotrawienie publicznych pieniędzy – wydaje miliardy funtów na domy dla imigrantów, podczas gdy wiele młodych rodzin w Wielkiej Brytanii nie stać na własne mieszkanie. Krytycy alarmują, że ponad 100 tysięcy osób ubiegających się o azyl może otrzymać mieszkania finansowane z kieszeni podatników.

Internet pod brytyjskim nadzorem. Czy wolność słowa właśnie się kończy?

Rząd Wielkiej Brytanii podjął zdecydowane działania mające na celu radykalne uregulowanie treści publikowanych w internecie. Na mocy nowej Ustawy o Bezpieczeństwie w Sieci (Online Safety Act) brytyjski regulator rynku komunikacyjnego – Ofcom – uzyskał szerokie uprawnienia do kontrolowania platform internetowych i to nawet tych, które nie są fizycznie obecne w Zjednoczonym Królestwie. 

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie