Ile czasu zajmuje znalezienie pracy po powrocie z UK?

Na jednej z popularnych grup na Facebook`u zrzeszających Polaków przebywających na emigracji w UK (oraz innych krajach) i planujących lub po prostu myślących o powrocie do Polski, pojawił się wątek dotyczący szukania pracy w ojczyźnie po powrocie z Wielkiej Brytanii.

Nie ulega wątpliwości, iż szukanie pracy w Polsce po kilku czy kilkunastu latach spędzonych na emigracji, nie należy do rzeczy łatwych. Rynek pracy w naszej ojczyźnie w sposób znaczący różni się od rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Choć trzeba przyznać, że w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu, dziesięciu czy z czasów przed przystąpienie do UE, wiele się w Polsce zmieniło. I to zdecydowanie na dobre!

Niskie bezrobocie, brak rąk do pracy i firmy prześcigające się w benefitach, aby tylko skusić odpowiednich kandydatów – tak wygląda obecnie rynek pracy w naszej ojczyźnie w 2024 roku. Wiele się poprawiło, ale to jeszcze nie Niemcy czy Francja. Także z perspektywy brytyjskich emigrantów wiele się w tej kwestii zmieniło. Jakie są jednak konkretne doświadczenia osób wracających z UK do PL w tej kwestii? Czy jest tak różowo, jak się niektórym zdaje? Z jakimi problemami wracający się zmagają?

O czym warto pamiętać szukając pracy w PL?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, iż nie jednej strategii szukania pracy w Polsce po powrocie z UK. „Nie ma złotego środka” – jak pisze Mark. Mamy do czynienia z tak dużą ilością zmiennych, poszczególne branże mają swoją specyfikę, poszczególne firmy i przedsiębiorstwa na różne sposoby podchodzą ro rekrutacji, a do tego wszystkiego dochodzi zróżnicowanie geograficzne.

Inaczej jest w mieście, inaczej na prowincji, inaczej w Warszawie, inaczej w Opolu, Poznaniu czy Wałbrzychu. Cytowany wyżej Marek zaleca modyfikowanie CV pod konkretnego pracodawcę, jego potrzeby i celowanie konkretnie w to, co jest wymagane.

Z jakimi trudnościami zmagają się wracający?

„Znalezienie (satysfakcjonującej) pracy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, czy masz dopasowane CV pod każde ogłoszenie/stanowisko? Czy jest ono napisane poprawnie i atrakcyjnie? Jeśli tak, to reszta zależy, od jakiej pracy szukasz, regionu, Twoich kwalifikacji i umiejętności, oraz tego, gdzie i jak szukasz pracy” – doradza Karolina.

Z kolei Agnieszka zwróciła uwagę, iż ciężko jest znaleźć zatrudnienie w handlu. „Ja też szukam od września i nic”, ciężko o zatrudnienie nawet w Biedronce, gdzie podobno „od dwóch lat koszty zatrudnienia urosły do gigantycznych”. W istocie rok 2024 to rok zwolnień grupowych. Dochodzi do nich w całym kraju, w wielu dużych firmach, działających w różnych sektorach gospodarki.

„Moje spotkania z pracodawcami kończyły się na: zbyt wysokie kwalifikacje, zbyt niskie wynagrodzenie może zaoferować i w końcu ucieknę od niego, nie stać mnie na Panią… Po 3 m-cach wróciłam do UK i następnego dnia wróciłam do pracy. Białystok” – w taki sposób podsumowuje swoją przygodę z rynkiem pracy w PL Eva Agata.

Praca w Polsce po powrocie z UK

Trafiają się jednak bardzo pozytywne historie. „Zanim wróciłem, to wysyłałem CV i miałem z 8 telefonów z zaproszeniem na rozmowę w tydzień. Po powrocie to jakiś tydzień jak podpisałem umowę i pracuje do dzis, a miałem też 4 inne oferty. Generalnie to nie wiem, co bym musiał zrobić, żeby nie robić. Dopisze, że zjechałem w tamtym roku w sierpniu i miasto to Racibórz, wiec raczej małe miasto” – pisze Krzysztof.

„Tydzień. Wysyłałam aplikacje jeszcze zza granicy i przyjechałam już do Polski na rozmowę kwalifikacyjną” – dodaje Ewa. „Około miesiąc, ale to pewnie zależy od rejonu Polski, ja mieszkam na zachodniej stronie i tu jest całkiem sporo pracy – w moim przypadku praca biurowa” – uzupełnia Marta.

Teksty tygodnia

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

O ile wzrośnie podatek Vehicle Excise Duty od kwietnia 2025?

Od 1 kwietnia 2025 roku wrosną stawki „podatku samochodowego” w Wielkiej Brytanii. O ile więcej posiadacze czterech kółek zapłacą ramach Vehicle Excise Duty (VED)?

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.

Inflacja w Holandii w marcu 2025 spowolniła

Wskaźnik inflacji w Holandii w marcu 2025 roku znalazł...

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.