piątek, 20 września, 2024

Trasa koncertowa Taylor Swift może wygenerować 1 mld futnów dla gospodarki UK

Przewiduje się, że brytyjska część trasy koncertowej Taylor Swift po Europie pod szyldem The Eras Tour może okazać się poważnym impulsem rozwojowym dla całej gospodarki na Wyspach. Eksperci szacują, że występy megagwiazdy muzyki pop w UK mają potencjał na wygenerowanie wzrostu gospodarczego sięgającego 1 miliard funtów.

Nikt nie ma wątpliwości, że trasa koncertowym Taylor Swift po Europie będzie niezwykłym wydarzeniem muzycznym i kulturowym. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt The Eras Tour, szóstego tournée w karierze amerykańskiej artystki. Pod względem ekonomicznym, koncerty tytanki popu mają tak znaczące skutki na gospodarkę, że ekonomiści opracowali osobne pojęcie je opisujące.

Na czym polega zjawisko „swiftonomics”?

„Swiftonomics” to zjawisko już szeroko udokumentowane i opisane w skali amerykańskiej. Jak się okazuje, koncerty Taylor Swift mają wpływ na całe sektory gospodarki i inne wydarzenia, od ożywienia w sektorze hospitality, po finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim NFL.

Według analizy przeprowadzonej przez Barclays, Swifties (jak określa się fanów muzyki Taylor Swift) wydadzą średnio 848 funtów, aby zobaczyć swoją idolkę na jednym z 15 koncertów zaplanowanych na terenie Wielkiej Brytanii w ramach trasy The Eras Tour. Oprócz biletów na koncerty środki te zostaną przeznaczone zarówno na zakwaterowanie jak i jedzenie, ale również na gadżety i… odpowiedni ubiór. Barclays szacuje, że w sumie może to oznaczać zastrzyk dla gospodarki w UK w wysokości 997 milionów funtów.

Ile Brytyjczycy wydadzą na „doświadczenie” muzyki Taylor Swift?

Obecnie wszystko wskazuje na to, że The Eras Tour będzie największym muzycznym wydarzeniem wszech czasów, z potencjałem zarobienia ponad 1 miliarda dolarów. Ostrożne szacunki Pollstar przewidują, że zysk z 152 występów na pięciu kontynentach sięgnie 1.4 miliarda.

A ile przeciętny Brytyjczyk/Brytyjka wydadzą w ramach trasy Taylor Swift? Szacuje się, że po wydaniu pieniędzy na bilety (co kosztowało około 206 funtów, ale przekroczyło 400 funtów w przypadku tych, którzy kupili pakiety biletów VIP) fani wydają średnio 121 funtów na zakwaterowanie, 111 funtów na podróże i 56 funtów na nowe stroje. 56 funtów to wydatek na posiłek przed koncertem, a 79 funtów na szeroko pojęty merchandise (oryginalne gadżety, nierzadko dostępne tylko w ramach koncertu).

Jeremy Hunt i Rishi Sunak trzymają kciuki i zacierają ręce

– Fani coraz częściej i coraz mocniej angażują się w wydarzenia, które rezonują z nimi na poziomie osobistym. Każdy koncert ma potencjał stać się świętem, każdy bilet może okazać się niezwykłym wydarzeniem, a każde taki event to szansa, aby pochwalić się nowym strojami, zjeść fajną kolację, kupić coś ekstra – analizuje Tom Corbett z Barclays.

W brytyjskiej skali The Eras Tour będzie również wydarzeniem politycznym. Jeśli trasa koncertowa okaże się sukcesem i da dodatkowy impuls gospodarce, z pewnością zostanie wykorzystana przez kanclerza Jeremy`eog Hunta i premiera Rishiego Sunaka, który sam należy do Swifties, w ramach kampanii wyborczej przed zbliżającymi się wyborami.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?