piątek, 20 września, 2024

Odwołane loty będą tego lata normą? To przez problemy Boeinga i Airbusa

Osoby, które planują latem lot samolotem, muszą się liczyć z ewentualnymi zakłóceniami. Wszystko to przez nieustanne problemy Boeinga w obszarze bezpieczeństwa produkowanych maszyn, co skutkuje ograniczoną podażą samolotów na rynku. Duży europejski holding lotniczy Avia, który specjalizujące się w leasingowaniu maszyn przewoźnikom lotniczym, już teraz informuje, że nie obsłuży wszystkich zainteresowanych przewoźników.

Na rynku lotniczym brakuje samolotów. Uziemiane są Boeingi i Airbusy

Amerykański koncern lotniczy Boeing ma poważne problemy z uwagi na mnożące się doniesienia o nieprawidłowościach w trakcie produkcji samolotów. Największe wątpliwości dotyczącą maszyn 737 Max i 787 Dreamliner. Te, według niektórych ekspertów, posiadają wady konstrukcyjne. Albo są niedbale montowane. W związku z licznymi awariami, na rynku brakuje zatem samolotów Boeing. Maszyny są uziemiane w celu przeprowadzenia dodatkowych inspekcji bezpieczeństwa. Jednocześnie kilka miesięcy temu uziemiono pokaźną liczbę samolotów Airbusa. Dlaczego? Cóż, tutaj z kolei okazało się, że mechanicy stwierdzili wady w silnikach produkowanych przez Pratt & Whitney. Problem dotyczy silników turbinowych montowanych w Airbusach A320neo, które miały zostać wyprodukowane z wadliwych podzespołów.

Linie lotnicze nie będą miały czym latać?

Kłopoty Boeinga i Airbusa silnie odbijają się na podaży samolotów na rynku lotniczym. Zwłaszcza w sektorze obejmującym loty krótkodystansowe. Potężny holding lotniczy AviaAm Leasing, który specjalizuje się w pozyskiwaniu samolotów, ich leasingowaniu i sprzedaży, już teraz informuje, że nie da rady obsłużyć wszystkich zainteresowanych linii lotniczych. Avia spodziewa się, że tego lata wydzierżawi przynajmniej 80 proc. swojej floty składającej się z 212 samolotów. A leasing maszyn zakontraktowali już tacy przewoźnicy jak WizzAir (7 samolotów), Lufthansa (8 samolotów), British Airways (4 samoloty), Turkish Airlines (30 samolotów) czy TUI.

Jednocześnie z analizy przeprowadzonej przez ekspertów Avia wynika, że tego lata z około 250 samolotów dostępnych w Europie do krótkoterminowego wynajmu tylko osiem wciąż pozostaje jeszcze niezagospodarowanych. A to oznacza, że linie lotnicze w całej Europie będą zmuszone do odwoływania lotów.

– Linie lotnicze rozpaczliwie poszukują samolotów ze względu na problemy w produkcji. Ale studzienka jest tutaj sucha – mówi na łamach „The Telegraph” Gediminas Ziemelis, prezes Avia. I dodaje: – Myślę, że w tym rozregulowanym systemie odwołania [lotów] są całkiem możliwe.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?