czwartek, 19 września, 2024

Premier Walii z wotum nieufności – Vaughan Gething wybuchł płaczem [wideo]

Szef walijskiego rządu z wotum nieufności. Vaughan Gething poległ w głosowaniu w Senedd, stosunkiem głosów 29 do 27. Zadecydowały dwa głosy. Należały one do dwóch posłów Partii Pracy, którzy byli (rzekomo!) zbyt chorzy, aby wziąć udział w głosowaniu. Torysi, Plaid Cymru i Liberalni Demokraci wzywają Gethinga do rezygnacji z urzędu pierwszego ministra Walii.

Głosowanie w sprawie przywództwa Vaughana Gethinga odbyło się zaledwie 77 dni po tym, jak został wybrany na stanowisko premiera walijskiego rządu. Powodem złożenia wniosku o wotum nieufności dla pierwszego ministra było przyjęcie 200 000 funtów na kampanię wyborczą od firmy prowadzonej przez mężczyznę, który był dwukrotnie skazany za przestępstwa związane z ochroną środowiska. W grę wchodziły również kwestie wewnętrzne, związane z funkcjonowaniem rządu i odwołaniem jednego z ministrów.

Co oznacza wotum nieufności dla Vaughana Gethinga?

W parlamencie walijskim zasiada 60 członków. Partia Pracy dysponuje 30 głosami, torysi mają 16 posłów, Plaid Cymru – 13, a Liberalni Demokraci – jednego posła. Do porażki w głosowaniu nad wotum zaufania doprowadziła nieobecność dwóch laburzystów. Była minister ds. partnerstwa społecznego Hannah Blythyn i były minister transportu Lee Waters nie byli obecni w parlamencie i nie oddali głosu. Obie osoby zasłoniły się stanem zdrowia – byli (rzekomo?) chorzy.

Brak wotum zaufania ze strony parlamentu nie stanowi formalnej przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Gethinga. Niemniej, walijscy torysi, Plaid Cymru i Liberalni Demokraci wezwali lidera Partii Pracy do rezygnacji. Premier jednak obstaje przy swoim i zapowiadania „kontynuowanie wykonywania swoich obowiązków”. Dodajmy, iż w trakcie debaty poprzedzającej głosowanie, w pewnym momencie pierwszy minister… zalał się łzami.

Czy premier Walii pozostanie na swoim stanowisku?

Przypomnijmy, pierwszy czarnoskóry premier w historii Europy oficjalnie stanął na czele regionalnego rządu Walii 20 marca 2024 roku. Lokalni członkowie Partii Pracy postawili na 50-letniego polityka pochodzącego Zambii, po tym, jak 13 grudnia 2023 roku Mark Drakeford zapowiedział ustąpienie ze stanowiska pierwszego ministra. W wyborach, które zostały przeprowadzone wśród członków Labour, Gething zdobył większe poparcie niż Jeremy Miles.

Vaughan Gething w wieku dwóch lat wraz z rodziną przeprowadził się do Monmouthshire w Walii. W 2001 roku został prawnikiem. Z kolei w 2008 roku, w wieku 34 lat, Gething został najmłodszym prezydentem związkowym w Wales TUC. Stał się także pierwszą osobą rasy mieszanej na tym stanowisku. W wieku 17 lat stał się członkiem Partii Pracy. W polityce zaistniał, jako członek lokalnego councilu w 2004 roku, a od 2011 jest członkiem walijskie Seneddu, reprezentującym okręg Cardiff South and Penarth. W rządzie tworzonym przez Partię Pracy pełnił funkcję Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w latach 2016–2021.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?