Premier Walii z wotum nieufności – Vaughan Gething wybuchł płaczem [wideo]

Szef walijskiego rządu z wotum nieufności. Vaughan Gething poległ w głosowaniu w Senedd, stosunkiem głosów 29 do 27. Zadecydowały dwa głosy. Należały one do dwóch posłów Partii Pracy, którzy byli (rzekomo!) zbyt chorzy, aby wziąć udział w głosowaniu. Torysi, Plaid Cymru i Liberalni Demokraci wzywają Gethinga do rezygnacji z urzędu pierwszego ministra Walii.

Głosowanie w sprawie przywództwa Vaughana Gethinga odbyło się zaledwie 77 dni po tym, jak został wybrany na stanowisko premiera walijskiego rządu. Powodem złożenia wniosku o wotum nieufności dla pierwszego ministra było przyjęcie 200 000 funtów na kampanię wyborczą od firmy prowadzonej przez mężczyznę, który był dwukrotnie skazany za przestępstwa związane z ochroną środowiska. W grę wchodziły również kwestie wewnętrzne, związane z funkcjonowaniem rządu i odwołaniem jednego z ministrów.

Co oznacza wotum nieufności dla Vaughana Gethinga?

W parlamencie walijskim zasiada 60 członków. Partia Pracy dysponuje 30 głosami, torysi mają 16 posłów, Plaid Cymru – 13, a Liberalni Demokraci – jednego posła. Do porażki w głosowaniu nad wotum zaufania doprowadziła nieobecność dwóch laburzystów. Była minister ds. partnerstwa społecznego Hannah Blythyn i były minister transportu Lee Waters nie byli obecni w parlamencie i nie oddali głosu. Obie osoby zasłoniły się stanem zdrowia – byli (rzekomo?) chorzy.

Brak wotum zaufania ze strony parlamentu nie stanowi formalnej przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Gethinga. Niemniej, walijscy torysi, Plaid Cymru i Liberalni Demokraci wezwali lidera Partii Pracy do rezygnacji. Premier jednak obstaje przy swoim i zapowiadania „kontynuowanie wykonywania swoich obowiązków”. Dodajmy, iż w trakcie debaty poprzedzającej głosowanie, w pewnym momencie pierwszy minister… zalał się łzami.

Czy premier Walii pozostanie na swoim stanowisku?

Przypomnijmy, pierwszy czarnoskóry premier w historii Europy oficjalnie stanął na czele regionalnego rządu Walii 20 marca 2024 roku. Lokalni członkowie Partii Pracy postawili na 50-letniego polityka pochodzącego Zambii, po tym, jak 13 grudnia 2023 roku Mark Drakeford zapowiedział ustąpienie ze stanowiska pierwszego ministra. W wyborach, które zostały przeprowadzone wśród członków Labour, Gething zdobył większe poparcie niż Jeremy Miles.

Vaughan Gething w wieku dwóch lat wraz z rodziną przeprowadził się do Monmouthshire w Walii. W 2001 roku został prawnikiem. Z kolei w 2008 roku, w wieku 34 lat, Gething został najmłodszym prezydentem związkowym w Wales TUC. Stał się także pierwszą osobą rasy mieszanej na tym stanowisku. W wieku 17 lat stał się członkiem Partii Pracy. W polityce zaistniał, jako członek lokalnego councilu w 2004 roku, a od 2011 jest członkiem walijskie Seneddu, reprezentującym okręg Cardiff South and Penarth. W rządzie tworzonym przez Partię Pracy pełnił funkcję Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w latach 2016–2021.

Teksty tygodnia

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie