piątek, 20 września, 2024

Rządy torysów przyniosły eksplozję niestabilnych miejsc pracy

Kongres Związków Zawodowych TUC alarmuje, że za czasów rządów torysów całe rzesze ludzi straciły szansę na pracę w stabilnych warunkach. Najnowsze badanie TUC pokazuje, że obecnie niestabilne zatrudnienie to bolączka ponad 4 milionów pracowników na Wyspach.

Rządy torysów pod znakiem upadku stabilnego zatrudnienia?

Najnowsza analiza dokonana przez Kongres Związków Zawodowych TUC pokazuje, że obecnie w Wielkiej Brytanii aż 4,1 mln osób nie dysponuje stabilnym zatrudnieniem. To oznacza, że ponad 4 mln pracowników zatrudnionych jest na niestabilnych warunkach – na podstawie m.in. umów zerowych (zero-hours contracts) czy nisko płatnych umów B2B, a także na podstawie umów na pracę dorywczą lub sezonową. A tak źle, jak wskazują eksperci, jeszcze nie było. Dlaczego? Ponieważ 4,1 mln pracowników, którzy nie znają dnia ani godziny, gdy pracę stracą, to w UK prawdziwy rekord.

Analiza TUC oparta na oficjalnych statystykach wykazała, że liczba osób zatrudnionych na umowach innych, niż stabilna umowa o pracę, wzrosła w latach 2011–2023 o prawie 1 milion. – Niestabilna praca w coraz większym stopniu wiąże się ze złymi i trudnymi warunkami pracy. A także naraża pracowników na zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa. To godne ubolewania i należy się tym zająć. Na przedsiębiorstwach spoczywa podstawowy obowiązek ochrony zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich pracowników. Niezależnie od podpisywanej z nimi umowy – mówi Ruth Wilkinson, dyrektor ds. polityki w Instytucie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

W ostatnich latach nastąpił wysyp niepewnych form zatrudnienia

TUC informuje, że w czasach rządów torysów nastąpił prawdziwy wysyp niepewnych form zatrudnienia. W tym czasie umów o pracę zero hours, B2B, o pracę dorywczą czy sezonową przybywało trzy razy szybciej niż bezpiecznych form zatrudnienia. TUC szacuje, że obecnie co ósmy pracownik w Wielkiej Brytanii nie może czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o swoje warunki zatrudnienia.

– Potrzebujemy rządu, który sprawi, że praca będzie opłacalna. Ale w ciągu ostatnich 14 lat byliśmy świadkami eksplozji niepewnych, nisko płatnych form zatrudnienia. Przedłużający się w Wielkiej Brytanii eksperyment z gospodarką opartą na słabych prawach i niskich płacach jest straszny dla wzrostu gospodarczego, produktywności i standardów życia. Płace realne są nadal warte mniej niż w 2008 r. Natomiast w całym kraju ludzie są uwięzieni na stanowiskach, które zapewniają niewielkie bezpieczeństwo lub nie zapewniają go wcale – mówi sekretarz generalny TUC, Paul Nowak.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?