piątek, 20 września, 2024

Silnik samolotu zapalił się tuż po starcie z brytyjskiego lotniska

Silnik samolotu zapalił się w powietrzu tuż po starcie z lotniska w Edynburgu. Ostrze znajdujące się w silniku roztrzaskało się i rozerwało przewód paliwowy wywołując pożar skrzydła.

Wydział badania wypadków lotniczych (Air Accident Investigation Branch – AAIB) podał, że silnik samolotu Boeinga 767 stanął w płomieniach wkrótce po starcie z brytyjskiego lotniska.

Tuż po starcie zapalił się silnik samolotu

Po tym, jak jedna z łopatek silnika zniszczyła się i przecięła przewód paliwowy, doszło do pożaru. Pilot samolotu lecący z Edynburga do Nowego Jorku musiał podjąć decyzję o awaryjnym lądowaniu na lotnisku Prestwick.

Nagrano pilota, jak mówił: „Nie chcę zostać w powietrzu z tym silnikiem”.

Gdy już samolot leciał do Prestwick, wydobywające się ze skrzydła paliwo zapaliło się w gorącym silniku. Zanim maszyna wylądowała, płomienie zgasły. Na lotnisku czekały już służby ratunkowe.

Straż pożarna na natychmiast zajęła się gromadzącym się w prawym skrzydle paliwem i przystąpiła do zebrania płynu. Dzięki temu udało się zapobiec katastrofie w wyniku rozgrzania silnika i hamulców.

Manchester Evening News podało, że dzięki szybkiemu i bezpiecznemu lądowaniu, udało się uniknąć tragedii. Żadnemu z pasażerów nic się nie stało.

Zalecenie dotyczące bezpieczeństwa

W wyniku tego wypadku, do którego doszło w trakcie lotu z Edynburga, wydano zalecenie dotyczące bezpieczeństwa. Zgodnie z nim Boeing Aircraft Company musi wykazać, że konstrukcja rury spustowej obudowy listew gąsienicowych w samolotach Boeing 767 nadal spełnia wymogi certyfikacyjne dla dużych samolotów.

Wydział Badania Wypadków Lotniczych (Air Accident Investigation Branch) dopiero teraz ujawnił informację o wypadku z płonącym silnikiem, który miał miejsce 10 lutego 2023 roku. Do pożaru doszło w samolocie Delta Airlines w czasie lotu DAL209.

Pasażerowie lecący samolotem zarejestrowali moment wydobywania się płomieni z silnika. Przeprowadzone śledztwo wykazało, że niewyważona turbina spowodowała wibracje, które z kolei spowodowały pęknięcie rury spustowej obudowy gąsienicy w skrzydle. To z kolei doprowadziło do wycieku paliwa ze zbiornika w prawym skrzydle. Następnie gorące spaliny silnika spowodowały zapalenie się paliwa. Ogień jednak wygasł zanim samolot wylądował na lotnisku w Prestwick.

Po tym niepokojącym zdarzeniu Boeing rozpoczął przegląd projektu rury spustowej i stwierdził, że nie ma zwiększonego ryzyka „katastrofalnych skutków” w przypadku jej uszkodzenia.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?