Strajk funkcjonariuszy Border Force na lotnisku Heathrow

Funkcjonowanie londyńskiego lotniska Heathrow zakłóci strajk funkcjonariuszy Straży Granicznej. Akcja protestacyjna została zaplanowana w szczycie letnich powrotów. Strajk brytyjskiego Border Force potrwa przez trzy dni, zacznie się 31 sierpnia i potrwa do 3 września 2024 roku.

Trzydniowy strajk funkcjonariuszy Straży Granicznej zatrudnionych w porcie lotniczym Heathrow w Londynie „prawdopodobnie spowoduje poważne zakłócenia” w jego funkcjonowaniu, jak zapowiada przedstawiciel związku zawodowego Public and Commercial Services Union (PCS). Akcja protestacyjna będzie trwać od 31 sierpnia do 3 września, jak napisaliśmy wyżej.

W tym czasie funkcjonariusze Border Force, którzy są członkami PCS (ich liczba sięga 650 osób), nie będą wykonywać swoich obowiązków w ramach kontroli paszportowych w terminalach 2, 3, 4 i 5. To jeszcze nie wszystko, bo po 3 września, aż do dnia 22 września będzie prowadzić tzw. strajk włoski oraz odmawiać wykonywania pracy w ramach nadgodzin.

Kiedy odbędzie się akcja protestacyjna?

Strajk PCS został zaplanowany w okresie dużego ruchu na lotnisko Heathrow. Jest on spowodowany kończącymi się wakacjami szkolnymi i nadal trwającym sezonem urlopowym.

Co jest przyczyną strajku funkcjonariuszy brytyjskiej Straży Granicznej? Rzecznik PCS powiedział, że spór pracowniczy, który rozpoczął się w kwietniu, dotyczy zmian w zakresie niezadowalających i krzywdzących warunków pracy. Chodzi o wprowadzenie w kwietniu 2024 roku „sztywnych grafików”, które nie pozwalają na żadną elastyczność ze strony pracowników. Z tego powodu z pracy zrezygnowało już 160 osób.

O co walczą funkcjonariusze Border Force?

– Nasi ciężko pracujący koledzy na lotnisku Heathrow są bardzo dumni z dbania o bezpieczeństwo granic naszego kraju. Jednak wielu z nich jest zmuszanych do rezygnacji z pracy, którą kochają – komentuje rzecznik PCS. – Wiemy, że nasz strajk prawdopodobnie spowoduje poważne utrudnienia dla podróżnych korzystających z lotniska Heathrow pod koniec lata. Ale strajku można uniknąć, jeśli pracodawca wysłucha obaw naszych członków – dodaje.

Dodajmy, iż PCS strajkowali już w tej sprawie przez siedem dni w kwietniu, maju oraz ostatnio czerwcu 2024.

Teksty tygodnia

Niechciane doświadczenia seksualne w szkołach?

Z badania przeprowadzonego w Holandii wynika, że niechciane doświadczenia seksualne w szkołach to codzienność wielu dziewcząt i młodych kobiet.

Obwodowe komisje wyborcze w Niemczech – tu zagłosujesz na prezydenta RP

W Niemczech utworzono w sumie 53 obwodowe komisje wyborcze. Polscy imigranci będą mogli oddać w nich swój głos w wyborach prezydenckich 2025.

Wojna gangów w Glasgow. Pożary i eskalacja przemocy

Ataki, podpalenia i przemoc w Szkocji eskalują w zawrotnym tempie. Wojna gangów jest coraz bardziej okrutna i dochodzi do skrajnych sytuacji.

Ryanair ogranicza loty do Hiszpanii

Ryanair grozi kolejną redukcją lotów do Hiszpanii. Domaga się obniżki opłat lotniskowych przez operatora Aena.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Przeczytaj także