piątek, 20 września, 2024

Ogłoszono wyniki egzaminów GCSE. Gdzie uczniowie poradzili sobie najlepiej?

Setki tysięcy nastolatków w Anglii, Walii i Irlandii Północnej otrzymało dziś wyniki z egzaminów GCSE. Po raz pierwszy od 2019 r. we wszystkich trzech krajach przywrócono ocenianie na poziomie sprzed pandemii koronawirusa.

Jak wypadły egzaminy GCSE w 2024 r.?

Jak zatem wypadły egzaminy GCSE (General Certificate of Secondary Education) w 2024 r.? Zgodnie z oczekiwaniami i w tym roku najlepsze wyniki otrzymali uczniowie pobierający naukę w Londynie. Tylko w stolicy ponad jedna czwarta prac otrzymała ocenę 7 (A) lub wyższą, natomiast reszta kraju wypadła pod tym względem nieco słabiej.

W Londynie najwyższe noty otrzymało 28,5 proc. uczniów, co oznacza wzrost o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Tuż za Londynem uplasował się region South East, gdzie ocenę od 7 do 9 otrzymało 24,7 proc. prac (to wzrost o 0,3 pkt. w porównaniu z 2023 r.). Najgorzej natomiast wypadł region North East, gdzie najwyższe noty stanowiły 17,8 proc. wszystkich prac. Co jednak warte wzmianki, wynik 17,8 proc. był i tak wyższy od zeszłorocznego 17,6 proc. A to oznacza, że North East zmniejszył nieznacznie swój dystans do Londynu po raz pierwszy od prawie dekady.

Ogółem ocenę co najmniej 7 lub A otrzymało 21,8 proc. zdających egzamin GCSE w Wielkiej Brytanii. To spadek o 0,2 pkt proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale wzrost w porównaniu do roku 2019, gdzie wskaźnik ten wyniósł 20,8 proc.

Ministerstwo edukacji chce niwelować regionalne różnice w edukacji

Tegoroczne wyniki egzaminów GCSE ponownie pokazują, jak wiele pozostaje jeszcze do zrobienia, by zniwelować regionalne różnice w poziomie edukacji. Komentując wyniki egzaminów, nawiązała do tego Minister edukacji Bridget Phillipson, obiecując, że rząd Partii Pracy jest „zdeterminowany”, by niwelować „zakorzenione” regionalne dysproporcje w zakresie edukacji. Ale minister pochwaliła też uczniów szkół średnich, mówiąc: – Uczniowie wykazali się niezwykłą odpornością i determinacją, stawiając czoła niespotykanym dotąd zakłóceniom wynikającym z pandemii, Raac [chodzi o bezpieczeństwo budynków szkolnych wzniesionych z autoklawizowanego betonu komórkowego – przyp.red.] i strajków.

A Pepe Di’Iasio, sekretarz generalny stowarzyszenia Association of School and College Leaders, w takich oto słowach skomentował najnowsze rezultaty: – [Wyniki] pokazują, że względne poziomy dobrobytu i niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej nadal odgrywają ogromną rolę w wynikach edukacyjnych. Zajęcie się tymi dysproporcjami musi być kluczowym priorytetem nowego rządu, który musi współpracować z sektorem edukacji. Musimy zrobić więcej, aby wesprzeć nasze szkoły i uczelnie. Finansowanie i niedobory nauczycieli w połączeniu z problemami po pandemii dotyczącymi zdrowia psychicznego, zachowania i frekwencji sprawiły, że okoliczności stały się szczególnie trudne.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?