Ograniczenia dla pasażerów na europejskich lotniskach od września

Od 1 września weszły ponowne ograniczenia dla pasażerów na lotniskach w Unii Europejskiej. Mowa tutaj o przywróceniu limitu płynów przewożonych w bagażach podręcznych.

Komisja Europejska twierdzi, że przywrócenie limitów 100 mililitrów płynów w bagażu podręcznym wynika z problemów technicznych ze skanerami. Nie jest to natomiast spowodowane zwiększonym zagrożeniem.

Ograniczenia dla pasażerów

Od 1 września przywrócone zostały ograniczenia dla pasażerów na europejskich lotniskach, czyli limity dotyczące płynów przewożonych w bagażu podręcznym. Decyzja Komisji Europejskiej wypływa z technicznej wadliwości skanerów do kontroli bezpieczeństwa używanych na lotniskach.

Jak tłumaczył jeszcze w ubiegłym tygodniu rzecznik Komisji Europejskiej, Tim McPhie – powrót do limitu płynów wynika „tylko i wyłącznie z problemów technicznych związanych z zainstalowanymi na niektórych lotniskach skanerami do prześwietlania bagaży pasażerów. Decyzja ta nie wynika z żadnego potencjalnego zagrożenia”.

Wadliwe skanery

Niestety zmiany te będą kosztowne, gdyż do tej pory wiele lotnisk (zwłaszcza w Wielkiej Brytanii) zainwestowało w zainstalowanie skanerów. Porty lotnicze w całej Europie skarżą się, że dużo wydały na nowoczesną technologię.

Obecnie szacuje się, że na lotniskach w 13 krajach UE zainstalowano około 350 skanerów. Okazało się jednak, że niezbyt dokładnie prześwietlają one niektóre pojemniki z płynami w bagażu. Dlatego też zdecydowano się na ponowne przywrócenie limitów płynów.

Sytuacja na brytyjskich lotniskach

Najszybciej z wprowadzonych skanerów zaczęły korzystać brytyjskie lotniska. Jednak nie wszystkie. O ile mniejsze lotniska, takie jak Newcastle, Leeds-Bradford, Aberdeen, London City, Teesside czy Southend dość szybko się zmodernizowały, to większe porty lotnicze napotkały na problemy.

London Heathrow, Gatwick, Stansted i Manchester narzekały na kłopoty z wprowadzeniem skanerów ze względu na problem z dostawą sprzętu czy przebudowę terminali.

Z powodu wadliwości skanerów brytyjskie Ministerstwo Transportu podjęło jednak decyzję o przywróceniu limitów. Rozpoczęło także współpracę nad „rozwiązaniem problemu dotyczącego sprzętu z jego producentami, lotniskami i międzynarodowymi partnerami, aby zniesiono restrykcje tak szybko, jak to możliwe”.

Przewożenie płynów i elektroniki w bagażu podręcznym

Co istotne – po przywróceniu limitów płynów na lotniskach, gdzie są nowoczesne skanery, pasażerowie nie muszą wyjmować z bagażu elektroniki i opakowania z kosmetykami. Ważne tylko, aby poszczególne opakowania nie miały pojemności większej niż 100 mililitrów, a wszystkie opakowania łącznie pojemności większej niż jeden litr.

W przypadku, gdy posiadamy więcej płynów, musimy je przewieźć w bagażu rejestrowanym.

Teksty tygodnia

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Imigrant dostał prawo pobytu w UK po 50 latach

61-letni imigrant, Samuel Jarrett-Coker, który przybył do Wielkiej Brytanii...

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Cięcia w Met Police – 1700 osób do zwolnienia

Zwolnienia w londyńskiej policji. W przyszłym roku Met Police...

Polskiemu imigrantowi grozi 16 lat więzienia

Polskiemu imigrantowi mieszkającemu w Holandii grozi 16 lat więzienia. 47-letni Marek W. pozostaje oskarżony o m.in. o gwałt i usiłowanie zabójstwa czterdziestoletniej kobiety.

Cła Donalda Trumpa uderzą w Wielką Brytanię

Rząd w Londynie podkreśla, że niższa stawka to efekt spokojnych negocjacji prowadzonych przez Downing Street 10 z Białym Domem. Zaznaczono, że rozmowy będą nadal prowadzone. Ponadto brytyjskie władze wykluczyły uderzenie w USA cłami odwetowymi.

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego i domaga się 5 mln funtów po tym, jak technik zrujnował plany podróży 700 000 pasażerów.

“Szczur wyskoczył mi z toalety”. Plaga szczurów w Glasgow

Nie tylko Londyn czy Birmingham zmagają się z inwazją gryzoni. Plaga szczurów w Glasgow niepokoi mieszkańców. Gryzonie potrafią bowiem nawet wyjść z domowej toalety. Jakie są przyczyny?

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.