piątek, 20 września, 2024

Ograniczenia dla pasażerów na europejskich lotniskach od września

Od 1 września weszły ponowne ograniczenia dla pasażerów na lotniskach w Unii Europejskiej. Mowa tutaj o przywróceniu limitu płynów przewożonych w bagażach podręcznych.

Komisja Europejska twierdzi, że przywrócenie limitów 100 mililitrów płynów w bagażu podręcznym wynika z problemów technicznych ze skanerami. Nie jest to natomiast spowodowane zwiększonym zagrożeniem.

Ograniczenia dla pasażerów

Od 1 września przywrócone zostały ograniczenia dla pasażerów na europejskich lotniskach, czyli limity dotyczące płynów przewożonych w bagażu podręcznym. Decyzja Komisji Europejskiej wypływa z technicznej wadliwości skanerów do kontroli bezpieczeństwa używanych na lotniskach.

Jak tłumaczył jeszcze w ubiegłym tygodniu rzecznik Komisji Europejskiej, Tim McPhie – powrót do limitu płynów wynika „tylko i wyłącznie z problemów technicznych związanych z zainstalowanymi na niektórych lotniskach skanerami do prześwietlania bagaży pasażerów. Decyzja ta nie wynika z żadnego potencjalnego zagrożenia”.

Wadliwe skanery

Niestety zmiany te będą kosztowne, gdyż do tej pory wiele lotnisk (zwłaszcza w Wielkiej Brytanii) zainwestowało w zainstalowanie skanerów. Porty lotnicze w całej Europie skarżą się, że dużo wydały na nowoczesną technologię.

Obecnie szacuje się, że na lotniskach w 13 krajach UE zainstalowano około 350 skanerów. Okazało się jednak, że niezbyt dokładnie prześwietlają one niektóre pojemniki z płynami w bagażu. Dlatego też zdecydowano się na ponowne przywrócenie limitów płynów.

Sytuacja na brytyjskich lotniskach

Najszybciej z wprowadzonych skanerów zaczęły korzystać brytyjskie lotniska. Jednak nie wszystkie. O ile mniejsze lotniska, takie jak Newcastle, Leeds-Bradford, Aberdeen, London City, Teesside czy Southend dość szybko się zmodernizowały, to większe porty lotnicze napotkały na problemy.

London Heathrow, Gatwick, Stansted i Manchester narzekały na kłopoty z wprowadzeniem skanerów ze względu na problem z dostawą sprzętu czy przebudowę terminali.

Z powodu wadliwości skanerów brytyjskie Ministerstwo Transportu podjęło jednak decyzję o przywróceniu limitów. Rozpoczęło także współpracę nad „rozwiązaniem problemu dotyczącego sprzętu z jego producentami, lotniskami i międzynarodowymi partnerami, aby zniesiono restrykcje tak szybko, jak to możliwe”.

Przewożenie płynów i elektroniki w bagażu podręcznym

Co istotne – po przywróceniu limitów płynów na lotniskach, gdzie są nowoczesne skanery, pasażerowie nie muszą wyjmować z bagażu elektroniki i opakowania z kosmetykami. Ważne tylko, aby poszczególne opakowania nie miały pojemności większej niż 100 mililitrów, a wszystkie opakowania łącznie pojemności większej niż jeden litr.

W przypadku, gdy posiadamy więcej płynów, musimy je przewieźć w bagażu rejestrowanym.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?