czwartek, 19 września, 2024

Holenderskie władze wstrzymują wsparcie dla imigrantów – to koniec programu LVV?

Rząd holenderski zapowiada zaprzestanie finansowania programu LVV od przyszłego roku. Po 1 stycznia 2025 wsparcie dla imigrantów przybywających do Holandii, znane potocznie jako „łóżko-kąpiel-chleb” ma zostać wstrzymane.

Plany zmian w tym zakresie pojawiły się już kilka miesięcy temu. Koalicja, w skład której wchodzi skrajnie prawicowa, populistyczna i antyimigrancka PVV, szykowała się do wycofania wsparcia tego rodzaju. Ruch ten uzasadniany był koniecznością przeprowadzenie cięć w budżecie. Politycy przeprowadzili konsultacje w tej kwestii z władzami lokalnymi, a decyzje w tej sprawie ogłosiła minister Marjolein Faber.

Polityczna PVV, która w rządzie Dicka Schoofa pełni funkcję szefowej resortu polityki azylowej i migracji ogłosiła w mediach społecznościowych wstrzymanie programu LVV.

Dlaczego holenderski rząd rezygnuje z programu LVV?

W odpowiedzi na decyzję rządu lokalne miejskie władze Amsterdamu, Rotterdamu, Utrechtu, Eindhoven i Groningen zwróciły się z apelem, aby jednak nie rezygnować ze wsparcia dla imigrantów w takiej formie, jak czytamy na łamach portalu „NU.nl”. Zwrócono uwagę, że odejście od pomocy finansowej dla osób najbardziej potrzebujących nie poprawi sytuacji, tylko ją pogorszy.

Imigranci , którzy pojawili się w całkiem obcym kraju, pozbawieni choćby minimalnej pomoc państwa, mogą zwyczajnie wylądować na ulicy. Stać się bezdomnymi lub, co gorsza przestępcami. Negatywne konsekwencje społeczne są po prostu nieuniknione.

Według lokalnych władz, w ostatnich latach program pomógł ponad 2700 osobom. Spośród nich 2100 rzekomo wyjechało ponownie, jak podaje portal „NU.nl”.

Lokalne władze same sfinansują pomoc dla imigrantów

Samorządowcy z Amsterdamu i Utrechtu już zapowiedzieli, że w przyszłym rok nie będą rezygnować z LVV. W obliczu braku środków z państwowej kasy własnymi środkami sfinansują pomoc w takiej formie.

Eindhoven również informuje, że będzie nadal oferować nieudokumentowanym obcokrajowcom pomoc w takiej formie. Z kolei władze Brabancji zbadają, w jaki sposób będzie finansowanie LVV będzie możliwe w 2025.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.