czwartek, 19 września, 2024

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Migranci, zarówno ci, którzy dopiero przyjechali do Holandii, jak i ci, którzy mieszkają tam od dłuższego czasu, mogą zakładać konta bankowe, pod warunkiem, że posiadają odpowiednie dokumenty.

Gdzie założyć konto bankowe w Holandii?

W Holandii działa wiele banków, w tym popularne jak ING, Rabobank, ABN AMRO czy Bunq. Warto porównać oferty różnych banków, ponieważ różnią się one opłatami za prowadzenie konta, dostępnymi usługami oraz obsługą w języku angielskim. Większość banków pobiera opłatę za prowadzenie konta, dlatego dobrą alternatywą może być internetowy bank Wise. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę język w jakim bank oferuje bankowość online czy też aplikację na telefon komórkowy. Jeśli nie znamy holenderskiego, warto wybrać bank z anglojęzyczną wersją.

Największe banki w Holandii

  • ABN AMRO (w języku angielskim)
  • ING (w języku angielskim)
  • Rabobank
  • SNS Bank
  • ASN Bank
  • Triodos

Banki cyfrowe / mobilne

  • N26
  • Wise
  • bunq 

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta?

Wymagane dokumenty różnią się pomiędzy bankami, jednak w większości będziemy potrzebowali dokumentów z poniższej listy. W bankach na liście wymaganych dokumentów bardzo często pojawia się ”residence permit” jednak pamiętajmy, że nie dotyczy to osób z UE.

Dokumenty wymagane przy zakładaniu konta:

  • Dowód tożsamości: Paszport lub dowód osobisty z kraju UE.
  • Numer BSN (Burgerservicenummer): Numer identyfikacyjny, który jest niezbędny do załatwiania spraw urzędowych w Holandii, w tym otwarcia konta bankowego.
  • Adres zamieszkania w Holandii: Banki wymagają dowodu, że mieszkasz w Holandii, np. poprzez przedstawienie umowy najmu lub rachunku za media.
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu lub studiach: Niektóre banki mogą wymagać dowodu na to, że pracujesz lub studiujesz w Holandii.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Konto bankowe można założyć zarówno w oddziale banku, jak i online (w zależności od banku). W niektórych przypadkach, zwłaszcza dla osób, które dopiero przyjechały, wizyta w oddziale może być wymagana w celu potwierdzenia tożsamosci. 

Bankowość internetowa w Holandii po angielsku?

Bankowość internetowa w Holandii jest wygodna, bezpieczna i umożliwia wykonywanie prawie wszystkich transakcji, które można wykonać osobiście. Należy pamiętać, że niektóre banki w Holandii oferują usługi internetowe tylko w języku holenderskim.

iDEAL – co to jest?

iDEAL to popularny system płatności online w Holandii, który umożliwia natychmiastowe przelewy z konta bankowego. Jest to jeden z najczęściej używanych metod płatności w holenderskich sklepach internetowych i aplikacjach, podobny do polskiego systemu Przelewy24.

System działa bezpośrednio z kontem bankowym, co oznacza, że nie ma potrzeby posiadania karty kredytowej ani tworzenia dodatkowych kont. Główne cechy iDEAL:

  • Bezpieczeństwo: Transakcje są realizowane bezpośrednio w bankowości internetowej użytkownika, co sprawia, że są bardzo bezpieczne.
  • Szybkość: Przelewy są natychmiastowe, a odbiorca natychmiast otrzymuje potwierdzenie.
  • Powszechność: Większość holenderskich banków wspiera iDEAL, co sprawia, że jest on szeroko akceptowany w kraju.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?