Liczba imigrantów korzystających z ulgi 30%-regeling wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu 5 lat

Liczba imigrantów w Holandii korzystających ze specjalnej ulgi podatkowej wzrosła o około 85 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Jak jednak zmiany dotyczące 30%-regeling zmienią sytuacja pracowników z innych krajów, którzy ułożyli sobie życie w „Kraju tulipanów”?

Dzięki uldze podatkowej „30%-regeling” pracownicy o wysokich kwalifikacjach migrujący do Holandii, których umiejętności są potrzebne na tamtejszym rynku pracy, mogli liczyć na preferencyjne zasady opodatkowania dochodów. Zasadniczo, całkowita kwota brutto podlegająca obciążeniu podatkowemu była pomniejszana o (tytułowe) 30%.

Jak to działało w praktyce? Emigrant opłacał podatek dochodowy jedynie z 70% swoich zarobków, a 30% jego zarobków nie było obciążone żadną daniną dla państwa.

Czym jest ulga podatkowa „30%-regeling”?

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie było to rozwiązanie stałe, a z preferencyjnych warunków opodatkowania można korzystać jedynie przez określony czas, a konkretnie – przez pięć lat. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że „30%-regeling” jest dostępne tylko dla wybranych pracowników, którzy, aby uzyskać ulgę, muszą spełniać szereg wymagań. W dodatku obecna prawicowa koalicja rządowa chciała radykalnie zmienić wysokość ulgi i czas jej obowiązywania. Koniec końców plany te nie do końca udało się zrealizować. Wysokość „30%-regaling” została zmniejszona do poziomu 27%.

Jak podaje portal „Follow the Money”, zachęty przyciągające imigrantów Holandii są mocniejsze, niż w innych krajach UE. Ponad 92 000 pracowników z innych państw korzysta z rzeczonej „30%-regaling”. Aby ująć tę liczbę w odpowiednim kontekście, trzeba dodać, iż to około 85 procent więcej niż pięć lat wcześniej.

Jacy imigranci mogą z niej skorzystać?

Wzrost liczby ekspatów nastąpił głównie w ciągu ostatnich dwóch lat. Rzecznik holenderskiego ministerstwa finansów powiedział, że gwałtowny wzrost jest „prawdopodobnie reakcją na zakończenie kryzysu spowodowanego Coivd-19”.

– Na lata 2024 i 2025 założono nieco niższy wzrost – zaznczał. Resort spodziewa się, że liczba wniosków o zwolnienie z podatku części swoich dochodów będzie nadal rosła w kolejnych latach, ale już wolniej.

Holandia wydaje najwięcej na wsparcie ekspatów

Dodajmy, iż to właśnie Holandia w ramach programu ulg wydaje ponad 1 miliard euro rocznie. To najwięcej ze wszystkich krajów UE. Dla przykładu Portugalia wydaje w tym celu około 620 milionów euro rocznie, a Belgia tylko 137 milionów euro. Koszty te będą również nadal rosły, ponieważ ilość imigrantów starających się o takie wsparcie ciągle rośnie, podobnie jak płace.

Ministerstwo finansów spodziewa się 10-procentowego wzrostu w latach 2024 i 2025, co zwiększy krajowe wydatki o ponad 100 milionów euro rocznie więcej. Po 2025 r. koszty fiskalne mają wzrosnąć o około 5 procent rocznie.

Przeczytaj także

Eksplozja w polskim sklepie w Holandii. Przypadek, czy atak na Polaków?

Eksplozja w polskim supermarkecie zaniepokoiła mieszkańców Dronten. Co się stało? Czy celem był bezpośrednio polski market? Kim są sprawcy?

Coraz więcej Polaków pracuje w Holandii, a mieszka na co dzień w PL

Wśród pracowników transgranicznych w Holandii jest coraz więcej Polaków. W ten sposób Polacy pracujący w Holandii doganiają Belgów i Niemców.

Policjanci celem ataków w Holandii

Liczba ataków na policjantów w 2024 wyniosła nieco ponad 12500 incydentów. Część z nich miała poważny charakter. Czy i dlaczego policjanci są celem ataków w Holandii? Czy to dużo?

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport