Londyńskie lotniska chcą zwiększyć przepustowość o dodatkowe 83,5 mln pasażerów rocznie

Jeśli plany rozbudowy założone przez wszystkie pięć londyńskich lotnisk zostaną zrealizowane, to przepustowość brytyjskiej stolicy zwiększy się o 83,5 miliona pasażerów rocznie do połowy lat 40. XXI wieku

Aby ujęć tę liczbę w odpowiednim kontekście – dołożenie ponad 80 milionów podróżnych w skali roku to jak wybudowanie dodatkowego lotniska Heathrow w Londynie. Obecnie Londyn posiada sześć portów lotniczych, z czego dwa faktycznie są położone w stolicy.

Obecnie trwa walka o przyszłość stołecznych lotnisk, ponieważ rządząca w UK Partia Pracy przygotowuje się do wydania decydujących orzeczeń w sprawie planów rozwojowych przedstawionych przez porty lotnicze w Londynie.

Plany rozbudowy londyńskich lotnisk

Pięć z sześciu lotnisk funkcjonujących w brytyjskiej stolicy naciska na realizację lub rozważa propozycje znacznego zwiększenia swoich możliwości obsługi większej ilości lotów i pasażerów. Dwa z nich (Stansted i London City) otrzymały już zielone światło, a dwa kolejne (Gatwick i Luton) znajdują się w trakcie planowania rozbudowy.

Z kolei największy i najbardziej kontrowersyjny projekt w tym zakresie, czyli budowa trzeciego pasa startowego dla Heathrow jest oficjalnie „poddawany wewnętrznemu przeglądowi”. Inwestycja warta 14 miliardów funtów po ogromnym spadku podróży międzynarodowych podczas pandemii znów jest poważne rozważana w związku z trwającym silnym ożywieniem w branży.

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że dyrektor generalny Heathrow Thomas Woldbye zacznie lobbować za realizacją tego projektu.

Czy rząd Partii Pracy pozwoli na znaczącą ekspansję?

Jeśli wszystkie pięć londyńskich lotnisk otrzyma zielone światło dla swoich projektów, ostatecznie do połowy lat 40. XXI wieku, przepustowość portów lotniczych w Londynie zwiększy się o dodatkowe 83,5 miliona pasażerów rocznie. Londyn jest nadal największym miastem lotniczym na świecie, a jego sześć lotnisk obsłużyło 168 milionów pasażerów w 2023 roku. Jednak boom turystyczny po pandemii oznacza, że ​​pułapy przepustowości zostaną osiągnięte do końca dekady przy obecnych trendach, które nie wykazują oznak osłabienia.

Warto w tym miejscu dodać, iż wicepremier Angela Rayner i minister transportu Louise Haigh uchylili decyzję lokalnych władz w gminie Newham, w której większość mają także laburzyści, i wydali pozwolenie na zwiększenie liczby lotów weekendowych i wczesnoporannych na lotnisku London City.

Nie tylko Heathrow

Zasadniczo Downing Street 10 nie sprzeciwia się nowym pasom startowym lub terminalom, o ile plany spełniają cztery warunki: wzrostu gospodarczego, spójności ze zobowiązaniami dotyczącymi zmiany klimatu, poziomu zanieczyszczenia hałasem i zanieczyszczenia powietrza.

Z kolei podczas partyjnej konferencji w Liverpoolu ze strony właśnie Rayner i samego premiera Keir Starmera padły hasła dotyczące pobudzenia wzrostu gospodarczego i inwestycji w infrastrukturę. A na tej samej konferencji wierchuszka obozu rządzącego spotkała się z szefami londyńskich lotnisk, a wspomniany wyżej Woldbye, dyrektor generalny Gatwick Stewart Wingate i Ken O’Toole, dyrektor generalny spółki Stansted MAG uczestniczyli w konferencji Labour.

Albo ekologia, albo inwestycje w lotniskową infrastrukturę

– To bardzo niepokojące. Branża lotnicza tak mocno lobbuje w rządzie, podczas gdy narracja o wpływie rozbudowy lotnisk na wzrost jest niezbyt przekonująca – zaznacza Alethea Warrington z organizacji Possible, która zajmuje się kwestiami związanymi właśnie z lotnictwem cywilnym, jak cytujemy za „The Evening Standard”.

– Nie widzę, w jaki sposób ten rząd może mieć nadzieję, że będzie postrzegany jako prawdziwy lider w zakresie ochrony klimatu, jeśli pozwoli na rozbudowę lotnisk – dodawała.

Plany rozbudowy londyńskich portów lotniczych:

Heathrow

Plan: budowa trzeciego pasa startowego
Obecna przepustowość: 90 milionów pasażerów rocznie
Przyszła przepustowość: 120 milionów pasażerów rocznie
Prawdopodobna data ukończenia: ok. 2040

Gatwick

Plan: budowa północnego pasa startowego
Obecna pojemność: 40 milionów pasażerów rocznie
Przyszła pojemność: 75 milionów pasażerów rocznie
Prawdopodobna data ukończenia: 2030

Stansted

Plan: rozbudowa terminala
Obecna pojemność: 35 milionów pasażerów rocznie
Przyszła pojemność: 43 miliony pasażerów rocznie
Prawdopodobna data ukończenia: 2028

Luton

Plan: budowa nowego terminala
Obecna pojemność: 19 milionów pasażerów rocznie
Przyszła pojemność: 32 miliony pasażerów rocznie
Prawdopodobna data ukończenia: 2045

London City

Plan: dodatkowe loty z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury
Obecna pojemność: 6,5 miliona pasażerów rocznie
Przyszła pojemność: 9 milionów pasażerów rocznie

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wypadek w autobusie w Oxfordzie – mężczyzna zmarł po upadku ze schodów piętrowego autobusu

Tragiczna śmierć mężczyzny w autobusie Oxford Bus Company wywołała dyskusję na temat bezpieczeństwa w pojazdach dwupoziomowych.

Ile musi być opóźniony lot, żeby wystąpić o odszkodowanie?

Opóźnienia samolotów to na lotniskach całego świata to powszechnie...

Pobierasz Universal Credit? Sprawdź, czy możesz dostać 1200 funtów

Osoby, które pobierają Universal Credit, powinny sprawdzić, czy kwalifikują się do premii w wysokości 1200 funtów.

Pierwsze kliniki dla pacjentów z long COVID otwarte w Holandii. Kto skorzysta?

1 listopada w Holandii otwarto pierwsze specjalistyczne kliniki dla pacjentów cierpiących na long COVID. Kto z nich skorzysta?

Poppy Day, czyli o co chodzi z tymi maczkami…

W Polsce 11 listopada obchodzi się Dzień Niepodległości, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Arcybiskup Canterbury rezygnuje z powodu skandalu

Arcybiskup Canterbury ogłosił, że rezygnuje ze swojego stanowiska po druzgocącym raporcie na temat pedofila związanego z Kościołem Anglii.

Zdobądź dofinansowanie na szkolenia budowlane

artykuł powstał we współpracy z partnerem Odpowiedź na Rosnące Zapotrzebowanie...

Pobierasz Universal Credit? Sprawdź, czy możesz dostać 1200 funtów

Osoby, które pobierają Universal Credit, powinny sprawdzić, czy kwalifikują się do premii w wysokości 1200 funtów.

Wszystkie publiczne apteki w Holandii są dziś zamknięte z powodu strajku

W dniu dzisiejszym, 12 listopada 2024 roku, w Holandii niemal wszystkie apteki pozostają zamknięte. Powodem jest ogólnokrajowy strajk pracowników zatrudnionych w aptekach, którzy walczą o podwyżki i lepsze warunki pracy.

Sztuczna inteligencja decyduje o losie imigrantów w UK, w tym Polaków

Pojawiły się poważne obawy w związku z faktem, że sztuczna inteligencja ma wpływ na decyzje Home Office w sprawie imigrantów w UK.

Bezrobocie w UK – niepokojące dane z brytyjskiego rynku pracy

Oficjalnie dane ONS wskazują na spowolnienie na brytyjskim rynek pracy. Stopa bezrobocia rośnie, a dynamika wzrostu płac słabnie.