Nowy organ zadba o przestrzeganie praw pracowniczych

Przygotowana przez laburzystów reforma prawa pracy zakłada stworzenie specjalnego organu – the Fair Work Agency. Organ stanie na straży nowych i obowiązujących już praw pracowniczych w UK. Z kolei specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze otrzymają prawo do egzekwowania przepisów i nakładania kar na pracodawców naruszających prawa pracownicze.

Laburzyści wkraczają z epokową reformą prawa pracy?

Choć nastąpiło to z pewnym opóźnieniem, to Partia Pracy przedstawiła właśnie ogromny pakiet reform w zakresie praw pracowniczych. The Employment Rights Bill ma doprowadzić do „największego zwiększenia praw pracowniczych od pokolenia”. Wśród tychże epokowych zmian, które obejmą Anglię, Szkocję i Walię (choć już nie Irlandię Północną), pracownicy m.in.:

  • otrzymają prawo do dochodzenia niesłusznego zwolnienia od swojego pracodawcy od pierwszego dnia pracy (dotychczas mogli to zrobić po dwuletnim okresie kwalifikacyjnym);
  • otrzymają prawo do pracy w zagwarantowanej liczbie godzin w okresie 12 tygodni, gdy zostaną zatrudnieni w oparciu o tzw. kontrakt zerowy (zero-hours contract);
  • otrzymają prawo do pracy zdalnej, która dla wszystkich kwalifikujących się zawodów ma stać się domyślnym trybem pracy, aby pracownicy mogli łatwiej godzić życie zawodowe z rodzinnym;
  • otrzymają prawo do zasiłku chorobowego (Statutory Sick Pay) od pierwszego dnia choroby, a prawo to będzie dotyczyć także osób zarabiających poniżej 123 funtów tygodniowo.

Specjalny organ stanie na straży praw pracowniczych

Na straży tych i innych praw pracowniczych stanie specjalnie do tego powołany organ – the Fair Work Agency. Funkcjonariusze otrzymają szerokie uprawnienia kontrolne i będą mogli egzekwować nowe i dotychczas obowiązujące przepisy. Poza tym organ będzie mógł nakładać kary na naruszających prawa pracownicze pracodawców. Do the Fair Work Agency będą się mogli zgłaszać sygnaliści w celu poinformowania organu o łamaniu przepisów dotyczących wynagrodzenia minimalnego, prawa do pracy zdalnej czy prawa do zasiłku chorobowego.

– Przesunięcie równowagi, aby dać pracownikom większe prawa, od dawna jest spóźnione. Oczekiwania wobec tego projektu ustawy są zatem duże. Powinien on przynieść zmiany w środowisku pracy, które zdarzają się raz na pokolenie. Zbyt długo pracownicy cierpieli głodowe płace, nie do zniesienia warunki pracy i dyskryminację – w takich słowach projekt reform skomentowała Christina McAnea, szefowa największego związku zawodowego Unison.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjka zamordowała rodziców. Przez kilka lat żyła w mieszkaniu z ich zwłokami

36-letnia kobieta zamordowała swoich rodziców. Później, przez cztery lata, żyła obok ich rozkładających się ciał.

10-letnia Sara doznała przed śmiercią co najmniej 71 obrażeń zewnętrznych

Sara Sharif była obiektem kampanii znęcania się, doznając licznych obrażeń zewnętrznych i wewnętrznych przed śmiercią

Oto najbardziej przyjazne miasta w UK. Gdzie możesz liczyć na najcieplejsze powitanie?

Glasgow znalazło się na czele najbardziej przyjaznych miast w UK. Gdzie jeszcze przyjezdni mogą liczyć na ciepłe powitanie?

Powrót lata w tym tygodniu. Temperatury przekroczą 20 stopni Celsjusza

W tym tygodniu powrót lata - w całej Wielkiej Brytanii ma być ciepło. Synoptycy zapowiadają wzrost temperatur do ponad 20 stopni Celsjusza.

Zatajanie sporów sąsiedzkich przy sprzedaży domu to przestępstwo?

Spory sąsiedzkie mogą stanowić ogromny problem, kiedy chcemy sprzedać...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie