Jak trudno znaleźć pracę po powrocie do Polski z UK?

Wielu Polaków długo mieszkający w UK ma trudności z odnalezieniem się na rynku pracy w Polsce. Choć wiele w naszym kraju się zmieniło, to jeszcze nie Niemcy, Holandia czy Francja. Na jednej z popularnych grup powrotowych na FB pojawił się interesujący wątek poruszony przez wracającego do Polski imigranta.

Oto jak pisze nasz rodak, który zdecydował się zachować anonimowość:

„Po paru miesiącach, życia i szukania pracy w Polsce (Gdańsk), w branży transportowej czuję wielkie rozczarowanie. Mocne zderzenie z urzędnikami, brak chęci zaproponowania korzystniejszych rozwiązań na działalność, mentalność do wymiany.

Jeżeli chodzi o pracę mocny wyzysk 240 H w miesiącu brak płaconych nadgodzin za niecałe 6 tysięcy złotych (brak urlopu, umowa zlecenie/własna działalność). W UK za 80 H w miesiącu było 1100 £. Myślę nad powrotem do Anglii, 13 lat pobytu weszło w krew a polska rzeczywistość – mocne zderzenie z brutalną niepewną przyszłością.

Myślę realnie nad powrotem pod kilku miesiącach pobytu w kraju i rozpoczęcia życia od nowa w Anglii”.

Oto jak wyglądał jego oryginalny post:

Pod jego wpisem rozgorzała interesująca dyskusja o rynku pracy w Polsce. Jak się okazało, bardzo wiele osób zetknęło się z podobnymi problemami. Wiele osób wracających do PL z UK doznało właśnie takiego rozczarowania. Miało być tak pięknie, Polska się miała tak zmieniać, a okazało się, że…

Rozczarowanie powrotem do Polski

Niemniej, trzeba w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę, że oferta, którą przytacza bohater tego artykułu, nie jest dobra. Ot, mamy do czynienia z pracodawcą, który oferuje po prostu mniej, niż obowiązujące minimum. Pech trafienia po powrocie na „cwaniaka” pracodawcę.

Trudno również jedną miarą mierzyć wszystkich imigrantów wracających z UK do Polski, trudno uogólniać tę konkretną sytuację na całą gospodarkę, patrząc jedynie na jedną branżę. Zasadniczo wszystko wskazuje na to, że wykonując pracę na minimalnym wynagrodzeniu, sytuacja wydaje się lepsze na Wyspach, niż nad Wisłą.

Z kolei dla osób z wyższymi kompetencjami, które mają szansę na zatrudnienie w innych sektorach i na innych stanowiskach, sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Wydaje się, że w takich przypadkach kluczowe są koszty utrzymania, a te mogą się okazywać niższe właśnie w Polsce. I idąc jeszcze dalej, patrząc na sam szczyt tej „drabinki”, szansę na robienie prawdziwej kariery np. w świecie finansów są wciąż znacznie większe w Londynie, niż np. w Warszawie.

Polacy dodają otuchy swoich rodakom

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w dyskusji, jaka się wywiązała, nie brakowało głosów wsparcia dla autora postu rozczarowanego sytuacja na polskim rynku pracy. – Uwierz mi, że sam nie dawno wróciłem do Gdańska, mam prawko C+E i mam gorzej od ciebie, ponieważ jestem świeżo upieczonym kierowcą. Wytrwałości – pisze Łukasz.

– Daj sobie szanse! Po prostu znalazłaś/znalazłeś się w złym miejscu i czasie. Nie można się tak łatwo poddawać – dodaje Kamil. – Za te pieniądze przy tych godzinach pracy raczej trafiłeś na złego pracodawcę kolego. Rozejrzyj się za czymś lepszym i w satysfakcjonujących dla Ciebie pieniądzach i tak jak ktoś wyżej napisał nie poddawaj się – uzupełnia Sebastian.

Niemniej, z drugiej strony nie brakuje bardziej krytycznych wypowiedzi dotyczących tego, jak wyglądają rodzime realia. Według wielu Polaków, którzy wrócili do Polski, jest o wiele ciężej, niż w UK. Zarobki gorsze, ceny wyższe, a możliwości rozwoju mniejsze. Osoby, które przyzwyczaiły się do szeroko pojętej brytyjskiej mentalności, mają także problemy z odnalezieniem się w „polskiej”, wciąż specyficznej atmosferze.

Jakie warunku ekonomiczne panują w Polsce?

Jednocześnie, warto przyjrzeć się sytuacji Polski w bardziej obiektywny sposób. Jak wyglądają dane dotyczące bezrobocia, wzrostu PKB i inflacji w naszym kraju?

Bezrobocie w naszej ojczyźnie wynosi 5 proc., jak wynika z oficjalnych danych GUS-u za wrzesień 2024. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 769,6 tys. wobec 772,3 tys. osób miesiąc wcześniej. Jak zaznaczają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), liczba bezrobotnych pozostaje umiarkowana w skali historycznej.

– Bardziej istotny wzrost stopy bezrobocia czy liczby zwolnień w kolejnych miesiącach jest mało prawdopodobny – jak czytamy w komunikacie PIE. We wrześniu z pracy zwolniono 32,8 tys. osób. – Również częstotliwość zapytań o zasiłek nie odbiega od historycznych norm. Takie dane sugerują raczej stabilizację – ocenili analitycy instytutu.

Z kolei inflacja w Polsce sięga obecnie 4,9 proc. rok do roku. Ekonomiści spodziewają się, że w grudniu 2024 roku indeks CPI może kształtować się w okolicy 4,5-5 proc., a na początku 2025 może wzrosnąć do ponad 5 proc. Natomiast PKB Polski wzrósł w drugim kwartale 2024 roku o 1,5 procent w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku. Warto dodać, że był to najlepszy wynik w skali Unii Europejskiej, jak wynika z szacunków Eurostatu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polska rodzina wywalczyła settled status dla 81-letniej imigrantki z Polski

Wielka ulga dla polskiej rodziny mieszkającej w Colchester. Ostatecznie Home Office pozwoliło, aby 81-letnia Polka, która od ponad dekady legalnie mieszka w UK, pozostała na Wyspach. Kobiecie groziła deportacja do Polski.

W Anglii i Walii odnotowano wzrost przestępczości o 10% w ciągu ostatniego roku

Diana Johnson, minister ds. przestępczości, policji i straży pożarnej, powiedziała, że ​​„zbyt wiele centrów miast zostało zdziesiątkowanych przez rekordowe poziomy kradzieży sklepowych, a społeczności zostały wstrząśnięte rosnącym poziomem przestępstw z użyciem noży, kradzieży i rozbojów”. - Tak nie może być dalej - deklaruje minister Johnson.

Rośnie płaca minimalna w UK – ile wyniosą stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025?

Brytyjski rząd potwierdził wysokość podwyżek płacy minimalnej w UK. Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają "najniższą krajową" na Wyspach? O ile wzrosną stawki National Living Wage oraz National Minimum Wage od 1 kwietnia 2025 roku?

Podwyżka Universal Credit, PIP i Child Benefit

Kanclerz skarbu potwierdziła, przy okazji ogłaszania budżetu na przyszły rok, podwyżkę Universal Credit, PIP, Child Benefit i Housing Benefit.

Najważniejsze zmiany finansowe w UK w listopadzie 2024

Na łamach "Polish Express" tematy związane z Autumn Statement opracowaliśmy dokładnie wczoraj, w tym artykule przyjrzymy się pozostałym zmianom finansowym, które są ważne i istotne, dla osób mieszkających w UK i ich pieniędzy.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kto zapłaci za podwyżki podatków? Jak na tym wyjdą pracownicy?

Zgodnie z nowym budżetem przedstawionym przez Partię Pracy we środę, ponad połowę z podwyżki podatków pokryją przedsiębiorstwa.

Możemy być naprawdę dumni z fantastycznej i bogatej historii Polski – rozmowa z George`m Byczynskim

George Byczynski odpowiadając na nasze pytania, opowiada więcej nie tylko o samej nagrodzie, ale również o polskiej historii, relacjach brytyjsko-polskich i działaniach w ramach British Poles.

Kalendarz rozliczeń podatkowych w Niemczech. Co należy wiedzieć?

Rok podatkowy w Niemczech pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jednak istnieją w nim pewne kluczowe terminy, o których powinniśmy wiedzieć.

Prawa pracownika w Holandii – co warto wiedzieć?

Przeczytaj nasz przewodnik po pracy w Holandii. Sprawdź, ile zarobisz, jakie prawa ci przysługują i jak skutecznie zgłaszać nieprawidłowości.

Polacy wolą przenosić się w tańsze rejony UK niż wracać do PL

Wielu Polaków decyduje się na wyprowadzkę z dużych brytyjskich miast i kupno domu w przystępnych cenowo miejscach. Czym kuszą tańsze rejony UK?

Santander zwolni ponad 1400 pracowników

Santander stara się ciąć koszty i zwolni jeszcze w tym roku ponad 1400 pracowników. Potwierdził to dyrektor generalny banku.